Hlavní obsah

Skokanka do Sněmovny už letos kandidovat nebude, práci poslankyně těžko kloubí s rodinou

4:05
4:05

Poslechněte si tento článek

Honičku mezi Brnem a Prahou a také prací a rodinou zažívá čtyři roky poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL), jež už letos nebude kandidovat. Podle ní se dá vysoká politika v aktuálním nastavení těžko skloubit s péčí o děti nebo rodiče. S dalšími kolegyněmi v nadsázce říká, že kdyby měly manželku zajišťující chod domácnosti, dělala by se jim politika líp.

Foto: Nikola Ramešová

Jílková v letošních volbách mandát obhajovat nebude.

Článek

Jílková před čtyřmi lety poskočila do Sněmovny díky preferenčním hlasům z desátého místa jihomoravské kandidátky Spolu. V kampani na sebe upozornila například vtipným videem s hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL), který vyzdvihoval, že je žena.

Po poslanecké zkušenosti ale sama připouští, že pro muže je jednodušší, když vládnou sami. „Vůči ženám se musí brát ohledy, protože mají zpravidla na starosti nejen sebe, ale i domácnost. Vysoká politika je nepředvídatelná a hrozně těžko se dá skloubit s životem lidí, kteří pečují o děti nebo staré rodiče. A to jsou většinou ženy,“ řekla Novinkám Jílková, rozvedená matka dvou dětí v dospívajícím věku.

Ačkoliv se o děti stará i druhý rodič, situace není lehká. „Není snadné se stále přizpůsobovat mému režimu, když někdy neumím ani říct, zda přijedu z Prahy ve středu nebo v pátek. Vyžaduje to velkou míru tolerance,“ přiznala Jílková.

Plýtvání času

Podle ní navíc Sněmovna díky obstrukcím opozice strávila v tomto volebním období jednáním mnohem více času než v obdobích předchozích. „Je více mimořádných schůzí a nočních jednání, což rodiči zásadně znemožní cokoliv plánovat. Ale s ohledem na rodinu nekandidují i další kolegové jako třeba Josef Bernard nebo Viktor Vojtko, kteří jsou překvapení, kolik času se ve Sněmovně proplýtvá,“ řekla Jílková.

I z toho důvodu Jílková s několika dalšími poslankyněmi založily iniciativu Moderní Sněmovna, v níž se snaží představit příklady dobré praxe ze zahraničních parlamentů, a předložily změnu jednacího řádu Sněmovny, která si klade za cíl odstranit ty nejkřiklavější obstrukční taktiky. Návrh ale zatím není projednán a záleží přímo na Sněmovně, zda se ho rozhodne dát do programu některé ze schůzí.

Foto: Nikola Ramešová

Marie Jílková se do Sněmovny dostala díky preferenčním hlasům z desátého místa.

V současnosti má Jílková v dolní komoře někdy dva jednací týdny za sebou. „To je hodně času, kdy nejsem v Brně. Děti se od vás odpojí, i když jsme na telefonu. Ztratím kontakt s tím, co dělají a prožívají. V pátek pak přijedu a jsem úplně vyčerpaná. A než se na sebe naladíme, tak už zase jedu pryč,“ přiblížila Jílková s tím, že se někdy ještě o volném víkendu stará o nemohoucí maminku, o niž pečuje se sestrami.

Podobně to mají i některé kolegyně. „Většinou řeší management domácnosti ženy. S kolegyněmi v legraci říkáme, že kdybychom měly na toto doma manželku, tak se nám dělá politika líp,“ usmála se Jílková. Dodala však, že pečující lidé by neměli v politice chybět, protože mají v životě jiné priority. „Politika by měla být průřezem zkušeností a nejde tu skupinu vyřadit proto, že režim práce to neumožňuje,“ zdůraznila politička.

I přes náročnost ji ale práce baví. „Pozitivních je spousta věcí. Byli jsme schopní se napříč stranami domluvit a prosadit některá témata i s opozicí. Jednomyslná podpora byla pro redefinici znásilnění a teď řešíme třeba regulaci energetických nápojů nebo takzvaný dětský certifikát,“ přiblížila témata Jílková.

Poslanecké know-how

Zkušenosti chce předávat dalším kandidátům. „S kolegyní jsme se rozhodly, že zkusíme dát dohromady poslanecké zkušenosti z posledních čtyř let a nabídneme je novým poslancům za Spolu a STAN. My jsme v tomto velkou podporu v začátcích nezažily, protože poslanecké know-how se moc nesdílí,“ řekla Jílková.

Po odchodu ze Sněmovny si dá chvíli odpočinek. Zároveň se loni dostala do krajského zastupitelstva, kde je neuvolněnou předsedkyní sociální komise. „Chci se také přihlásit na pedagogickou fakultu a dodělat si pedagogické minimum, abych mohla působit na střední škole,“ řekla Jílková, která má vystudovanou politologii a sociální politiku.

V kuloárech se o ní spekuluje i jako o možné kandidátce strany na primátorku Brna. Komunální volby budou v příštím roce. Jílková to nevyvrátila ani nepotvrdila. „Nehrnu se do toho, ale kdyby kolegové usoudili, že mě chtějí… Městská politika mě láká a vypadla jsem z ní tak trochu nedopatřením. S Brnem pořád žiju, a kdybych měla možnost se sem vrátit, bylo by mi to blízké,“ dodala Jílková.

Výběr článků

Načítám