Hlavní obsah

Nerovné volební souboje: Starostové postavili proti těžkým vahám konkurence nováčky

4:39
4:39

Poslechněte si tento článek

STAN postavil ve velkých krajích málo známé tváře a souboje ve stylu David vs. Goliáš je čekají hned ve třech z nich. Reálně tak tito nováčci určí výsledek v jedné třetině Sněmovny. Premiéra Petra Fialu (ODS) a Alenu Schillerovou z ANO například vyzývá poslanec včelař, kterého do Sněmovny vynesly kroužky a nikdy jindy nezazářil.

Foto: Martina Machová, Novinky

Místopředseda Starostů a náměstek na ministerstvu spravedlnosti Karel Dvořák na kampani v Praze

Článek

Podle politologů přitom výkon právě superkandidátů jednotlivých stran bude to, co nakonec o výsledku voleb rozhodne. Oni totiž ve skutečnosti nejčastěji přitáhnou voliče váhající mezi stranami či nerozhodnuté volit přivedou k volbám. To se projevuje i na tom, jak kampaně v ulicích vypadají. Když tam není politická star, nepřijdou ani lidi.

„Když je někde Vít Rakušan, tak ten Starostům předsedá, a když mu něco řeknete, tak to může mít nějakou váhu. Ale když tam bude někdo neznámý, jaký z toho jako volič budete mít pocit? Jako když půjdete na vrátnici Starostů a řeknete to prvnímu člověku, kterého uvidíte,“ uvedl pro Novinky politolog Otto Eibl z Masarykovy univerzity v Brně.

Vít Rakušan přesto strategii Starostů brání. Prý schválně netaktizovali. „Naši lidé včetně lídrů kandidují tam, kde jsou doma, v regionech, které znají a kde znají je. Sami voliči to považují za správné,“ míní.

Zprávy z terénu: T-Mobile? Foodora? Starostové?

Vyzyvatelé konkurenčních superlídrů ale zažívají spíš to, o čem mluví politolog Eibl.

„Někdy si myslí, že jsme T-Mobile nebo Foodora, ale to se zasmějeme a pak povídáme. Měl jsem z toho větší strach,“ hodnotí probíhající kampaň na jižní Moravě tamní jednička STAN, poslanec Josef Flek.

Jeho kariéru před čtyřmi lety změnilo překroužkování celého pirátského týmu. Z jihomoravské kandidátky koalice PirSTAN byli zvoleni čtyři Starostové, on byl tím čtvrtým. Nedostatek známosti se prý snaží vykompenzovat alespoň intenzitou a vytrvalostí. „Zvládneme tři obce denně,“ přidal.

Foto: archiv STAN

Josef Flek

Svou cestu k lídrovství popisuje tak, že si o místo jedničky sám řekl a kolegy přesvědčil. V minulosti STAN zvažoval, že by na jižní Moravě mohl postavit jako jedničku Mikuláše Beka, jenže to bylo předtím, než se stal ministrem školství a během svého úřadování ztratil svůj kredit. Poslankyně Jana Krutáková, která se v roce 2017 utkala s Petrem Fialou ještě jako opozičním lídrem ODS, se letos zařadila za Fleka na druhé místo.

Muž z ministerstva

V podobné pozici jako Josef Flek - tedy alespoň co se týče zkušeností v porovnání s konkurencí - je na tom Karel Dvořák, náměstek na ministerstvu spravedlnosti za STAN. Kandiduje úplně poprvé a Starostové ho v Praze staví rovnou proti Janě Černochové (ODS) a Karlu Havlíčkovi (ANO).

Foto: Hnutí STAN

Lídrem pražské kandidátky hnutí STAN do parlamentních voleb je Karel Dvořák (uprostřed).

K vyšší známosti mu na svých sociálních sítích pomáhá poslankyně STAN Bára Urbanová. Spojují je například témata ochrany obětí násilí, na kterých spolupracovali. Pozornost upoutal i během bitcoinové kauzy svého exšéfa Pavla Blažka (ODS).

„Hendikep je, že stále někdo moji roli zpochybňuje,“ reagoval pro Novinky Karel Dvořák. Lidé jej prý začínají spontánně poznávat, aniž by musel na předvolebním letáčku sám na sebe ukazovat.

Krátce předtím byly Novinky svědkem prezentace, která tak růžově nezněla. „To je náš lídr!“ představovala Dvořáka jedna z jeho pomocnic u volebního stánku. „Ano, to jsem já!“ hlaholil náměstek. „Ano, má to těžší, ale je fajn Sněmovnu omladit. Všichni ostatní mají na kandidátkách dinosaury,“ bránila ho hned nato Jana Štrosová, členka vedení pražského STAN a sama kandidátka z nižších míst.

Postavit se Babišovi

Flek i Dvořák kandidují v regionech, kde se podle předvolebních modelů Starostové pohybují nad deseti procenty, v Moravskoslezském kraji bojuje kandidátka STAN s nízkou známostí, ale i s nízkými stranickými preferencemi.

Foto: Vladimír Pryček, ČTK

Michaela Šebelová a Ivo Vondrák

Podle nedávného modelu agentury STEM pro CNN Prima News se zde preference Starostů pohybují kolem šesti procent. Hnutí ANO zde atakuje hranici 40 procent a kandidátku vede přímo jeho šéf Andrej Babiš. STAN dal důvěru poslankyni a stranické místopředsedkyni Michaele Šebelové.

„Známá jako Babiš nejsem, ale moje lokální známost roste každými volbami,“ líčila Novinkám. Prý i ji už lidé začínají poznávat jako „tu z televize“.

Šebelová do Sněmovny prošla rovněž díky preferenčním kroužkům, v roce 2021 ze 14. místa skočila na jedničku. Loni pak kandidovala do krajského zastupitelstva po boku odpadlíka z ANO a někdejšího moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka. Při pohledu na volební výsledky je jasné, že Starosty tehdy vytáhl k 14,4 procenta právě Vondrák.

„Vzala jsem si Moravskoslezský kraj jako úkol. Musíme uspět i v krajích, ve kterých se nám nedaří,“ říká Šebelová. Potenciál STAN v kraji vidí nad deseti procenty. „Pracuji na tom,“ dodala.

Výběr článků

Načítám