Hlavní obsah

Vítězi Logické olympiády jsou Jan Rumánek, Petr Karlík a Ondřej Chmelík

29. 11. 2022, 12:08

V pondělí 28. listopadu se v Poslanecké sněmovně uskutečnilo finále Logické olympiády, kterou pořádá Mensa ČR. Vítězem se v kategorii středních škol stal Ondřej Chmelík z Církevního gymnázia v Plzni, kategorii pro 2. stupeň ZŠ a odpovídající ročníky gymnázií vyhrál Petr Karlík z Gymnázia Voděradská (Praha 10). V nejmladší kategorii pro 3.– 5. třídu ZŠ zvítězil Jan Rumánek ze ZŠ Donovalská (Praha 4).

Foto: Mensa ČR

Finále soutěže Logická olympiáda 2022

Článek

Do již 15. ročníku soutěže se letos zaregistrovalo rekordních 94 657 soutěžících z 3751 škol z celé České republiky. Po úspěšném absolvování online základního kola a krajských kol se do finále probojovalo celkem 195 dětí rozdělených do tří věkových kategorií. Během celého dne finalisté řešili logické úlohy mnoha typů.

„Říká se, že logika je anatomií kritického myšlení. A kritické myšlení je pro orientaci v dnešním mimořádně složitém světě naprosto zásadní. Každý den jsme zaplavováni bezpočtem nejrůznějších informací. Schopnost kritického rozlišení těch relevantních od irelevantních představuje pomyslnou hranici mezi úspěšnými a neúspěšnými mezi námi. Tříbením logického uvažování na akci, jako je právě Logická olympiáda, tedy investujeme do schopností, které jsou na pracovním trhu velmi vysoce ceněné,“ okomentovala klání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

S finálovými soutěžními testy si nejlépe poradili:

Kategorie A

1. místo – Jan Rumánek, ZŠ Donovalská, Praha 4

2. místo – Pavel Repaň, ZŠ a MŠ Velká Polom

3. místo – Julie Mršťáková, ZŠ Slovan Kroměříž

Kategorie B

1. místo – Petr Karlík, Gymnázium Voděradská, Praha

2. místo – Jakub Čapka, Gymnázium Jana Keplera, Praha

3. místo – Tomáš Lapka, Gymnázium Zlín, Lesní čtvrť

Kategorie C

1. místo – Ondřej Chmelík, Církevní gymnázium Plzeň

2. místo – Martin Kosprd, Gymnázium Štáflova, Havlíčkův Brod

3. místo – Mikuláš Jandík, Gymnázium Christiana Dopplera, Praha

Podle Tomáše Blumensteina z Mensy ČR, jednoho ze zakladatelů Logické olympiády, je pozitivní, že zájem o soutěž roste, a z menší regionální soutěže se tak stalo renomované celostátní klání a zároveň největší mensovní projekt pro děti a mládež.

„S organizačním týmem čítajícím 300 dobrovolníků na různých úrovních je to naprosto unikátní akce, která má přínos jak v rámci naší organizace, tak i mimo ni,“ poznamenal Blumenstein.

V Logické olympiádě se soutěží v celkem šesti kategoriích. Děti z mateřských škol a kategorie nečtenářů, tedy 1. a 2. třídy ZŠ, absolvují však pouze základní kolo, v patnácti okresech pak i krajské kolo. Do finále ale zatím nepostupují.

„Právě rozšíření krajských kol u nejmladších kategorií je možností, kam by se mohla Logická olympiáda rozvíjet dál,“ popsala koordinátorka soutěže Lucie Měchurová.

Generálními partnery soutěže Logická olympiáda jsou Open Gate – gymnázium a základní škola a Nadace The Kellner Family Foundation. Soutěž rovněž podpořilo ministerstvo školství, společnost Albi, Asociace za lepší ICT řešení a řada dalších partnerů včetně krajů a měst. Mediálními partnery jsou Novinky.cz a Právo.

Logická olympiáda zná vítěze krajských kol

Do Logické olympiády se přihlásilo rekordních 94 tisíc žáků

Reklama

Výběr článků