Hlavní obsah

První pobyt astronautů na Měsíci po půlstoletí potrvá 6,5 dne, oznámila NASA

25. 6. 2020, 10:50 – Washington

Američtí astronauti by při první misi s přistáním na Měsíci po více než 50 letech měli v roce 2024 strávit na lunárním povrchu šest a půl dne. To je téměř dvojnásobek nejdelších pobytů astronautů při výpravách v rámci programu Apollo. Podle serveru Space.com to během virtuálního semináře o návratu člověka na Měsíc řekla Lindsay Aitchisonová, inženýrka americké vesmírné agentury NASA.

Foto: Profimedia.cz

Astronaut mise Apollo 17 Harrison Schmitt na Měsíci v roce 1972

Článek

Dva astronauti NASA - předpokládá se, že půjde o muže a ženu - by podle plánů měli uskutečnit asi čtyři „procházky” po měsíčním povrchu.

Každá z nich má trvat zhruba šest hodin, tedy dobu typickou pro pracovní směny v otevřeném kosmu posádek Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), uvedla dále Aitchisonová, která pracuje na vývoji nových skafandrů.

Budou šlapat po svých

Při první misi na Měsíci v rámci nového programu Artemis 3 budou muset astronauti podle Aitchisonové „šlapat po svých”. NASA předpokládá, že větší vozítko bude na přirozeném souputníku Země v nejlepším případě až při druhé misi.

„Budeme muset spoléhat jen na posádku a na to, kolik toho ujde,” poznamenala.

Houstone, máme problém! Padesát let od nejúspěšnějšího neúspěchu v dějinách kosmonautiky

Historie

NASA podle inženýrky počítá s tím, že astronauti budou schopni při každé okružní cestě na měsíčním povrchu překonat vzdálenost zhruba 16 kilometrů. Space.com připomněl, že Neil Armstrong a Buzz Aldrin při misi Apollo 11 ušli během dvou a půl hodiny přibližně kilometr.

V oblasti extrémně nízkých teplot

Limitujícím faktorem pro nový průzkum Měsíce je schopnost skafandrů udržet astronauty v bezpečí. Mise Apollo přistávaly v rovníkové oblasti, ale mise programu Artemis zamíří na zcela nové místo, do oblasti jižního pólu, kde extrémně nízké teploty mohou být pro skafandry problémem.

Vozítko hledající vodu pošle na Měsíc firma Astrobotic, rozhodla NASA

Věda a školy

Jižní pól Měsíce je velice lákavý, protože vědci potvrdili, že v tamních hlubokých kráterech, kam nikdy nedopadá přímé sluneční světlo, se pod povrchem skrývá vodní led.

Budoucí průzkumníci doufají, že takový led může být těžen a zpracováván na pitnou vodu nebo raketové palivo. To by usnadnilo ambicióznější mise ve vesmíru.

Reklama

Související články

Výběr článků