Hlavní obsah

První odběr vzorků na Marsu se roveru Perseverance nezdařil. Materiál byl příliš jemný

12. 8. 2021, 14:40 – Washington

První odběr vzorků z povrchu Marsu se robotickému vozítku Perseverance (Vytrvalost) amerického úřadu pro letectví a vesmír NASA nepodařil. Nezpůsobily to problémy se zařízeními ani softwarem roveru, ale přílišná jemnost materiálu. Podle představitelky projektu Louise Jandurové k tomuto závěru dospěli odborníci z NASA po podrobném prostudování dat, která jim z rudé planety aparát poslal.

Foto: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Sonda Perseverance s vrtulníkem

Článek

Získat první marsovské vzorky v oblasti tamního kráteru Jezero se robotický výzkumník pokusil už minulý týden v pátek 6. srpna.

Údaje předané na Zemi sice ukázaly, že akce proběhla, jak měla, ale do trubice pro uchování vzorků se žádný materiál nedostal. Od té doby odborníci data pečlivě analyzovali, aby zjistili, co bylo příčinou.

Marsotřesení odhalilo, proč je rudá planeta pro život tak nehostinná

„Vědecké i technické týmy se domnívají, že jedinečnost odebírané horniny a její materiálové vlastnosti dominantním způsobem přispěly k obtížnosti získání vzorků,“ napsala hlavní inženýrka kalifornské Laboratoře tryskového pohonu (JPL) pro odebírání a ukládání vzorků Jandurová na blogu NASA s aktualizacemi programu Perseverance.

Hloubková měření a snímky podle ní potvrdily, že vrt dosáhl plánovaných sedmi centimetrů. Avšak vrtáním v „neobvyklé hornině“ vznikly jen velmi malé, práškovité fragmenty a nebylo možné odebrat žádný významnější kousek horniny. Proto se trubice sice správně automaticky uložila do těla roveru, ale bez vzorku.

Odběry budou pokračovat na jiných místech

Mise Perseverance zahrnuje především hledání známek možného minulého – nikoli současného – života na Marsu, shromažďování údajů o klimatu a geologii planety a také sbírání vzorků hornin a prachu, které by někdy v budoucnu měly být přepraveny na Zemi.

NASA chce pomocí robotického roveru získat kolem 35 takových vzorků. Odběry proto budou dál pokračovat na jiných místech.

Vrtulníček Ingenuity nadále vesele poletuje po Marsu

„Na základě snímků pořízených roverem a vrtulníčkem Ingenuity (Vynalézavost) pravděpodobně narazíme na sedimentární horniny, u nichž předpokládáme, že budou lépe odpovídat našim zkušenostem s testováním na Zemi,“ poznamenala Jandurová.

Jedenáct letů Ingenuity

Perseverance přistál na Marsu 18. února s Ingenuity v útrobách. Malý vrtulník má vlastní program. Není vybavený vědeckými přístroji a jeho jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobná létající zařízení.

Očekávání expertů stroj překonal a má už za sebou 11 úspěšných letů, při nichž mimo jiné pořídil množství záběrů terénu ze vzduchu. Snímky vědci využívají i při plánování trasy Perseverance.

Čínský rover

Od letoška na rudé planetě operuje i vozítko z Číny. Čínská národní kosmická agentura (CNSA) 23. července zveřejnila, přesně rok po startu své první marsovské sondy Tchien-wen 1 ze Země, záběry trasy, kterou její rover Ču-žung v rámci této mise do té doby na Marsu urazil.

Čína zveřejnila trasu, kterou její rover urazil na Marsu

Čínský rover na naší sousední planetě přistál v polovině května.

Reklama

Související články

Výběr článků