Hlavní obsah

Japonská kapsle se úspěšně vrátila se vzorky z asteroidu. Vědci z aparátu dostali i plyn

Novinky, ČTK, Filip Šára

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Tokio/Canberra

Japonská vesmírná agentura JAXA oznámila, že se její pátrací tým vybavený helikoptérou dostal ke kapsli, která přinesla na Zemi vzorky z planetky Ryugu. Kapsle se předtím oddělila od sondy Hajabusa 2 a v sobotu 5. prosince SEČ podle plánu přistála na poušti v Jižní Austrálii. Materiál odebraný na asteroidu by mohl pomoci vysvětlit vznik života na naší planetě, napsala AP.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Kapsle se vzorky z asteroidu Ryugu byla vyzdvižena z pouštěVideo: Reuters

 
Článek

„Úkol přebrání kapsle na místě přistání byl dokončen,” informovala JAXA na Twitteru asi čtyři hodiny po oznámení přistání.

Kapsle se při svém návratu do zemské atmosféry proměnila v zářící ohnivou kouli, která byla pozorovatelná několik sekund, když se její ochranný štít rozžhavil při teplotě dosahující asi 3000 stupňů Celsia, popsali japonští odborníci. Její bezpečné dosednutí pak zajistil padák.

Šest let trvající mise

Kapsle s cenným materiálem bude z Austrálie převezena do Japonska k bližšímu zkoumání jejího obsahu. Podle agentury Reuters má jít o první významný vzorek prachu z nějaké planetky, jaký byl kdy odebrán.

Japonská sonda opouští asteroid Ryugu a letí zpět k Zemi

Věda a školy

Sonda Hajabusa 2 odstartovala z Japonska v roce 2014 a k asteroidu Ryugu, jehož stáří se odhaduje na 4,6 miliardy let, cestovala s několika rovery na palubě tři a půl roku. Vzorky z planetky začala odebírat v roce 2019 a loni také zahájila cestu zpět k Zemi.

Jak vznikl život?

Na asteroidu, který se nyní nachází 300 milionů kilometrů od Země, sonda poté, co tam vytvořila pro účely získání vzorků malý kráter, odebrala materiál o celkové váze asi jednoho gramu.

Japonská sonda opravdu vytvořila na asteroidu kráter

Věda a školy

Japonci si slibují, že materiál, který není dotčen kosmickým zářením a dalšími externími vlivy, jim pomůže objasnit počátky Sluneční soustavy, původ planet i možnost vzniku života na Zemi. Výzkum se zaměří především na stopy organických látek ve vzorku.

NASA poodhalila záhadu evoluce života na Zemi. Naši planetu chránil Měsíc

Věda a školy

Vědci se domnívají, že původně byla Země příliš blízko Slunci, než aby se na ní mohla vyskytovat voda. Podle této hypotézy byla voda a další organické látky dodány na naši planetu meteority podobnými jako Ryugu, když se Země vzdálila od Slunce a ochladila se, uvedla agentura Kjódó.

Čínská sonda s nákladem měsíční horniny zahájila návrat na Zemi

Věda a školy

„Doufám, že analýza vzorků z asteroidu Ryugu osvětlí, jak vznikla Sluneční soustava a jak byla na Zemi přivedena voda,” prohlásil prezident JAXA Hiroši Jamakawa.

Návratová kapsle mohla podle jeho dřívějšího vyjádření obsahovat i určitý plyn – přičemž plyny zachycené ve vzorcích hornin by mohly odhalit více o podmínkách převládajících asi před 4,6 miliardami lety, připomíná Reuters.

To se potvrdilo, vzorky plynu byly v pondělí v Austrálii odebrány a nyní se již pevně uzavřená kapsle přesouvá k zevrubnějšímu bádání do „země vycházejícího slunce”. Zatím předběžná analýza nepotvrdila, že onen plyn skutečně pochází z „kamínků” z asteroidu Ryugu.

Sonda bude dále pracovat

Samotná sonda Hajabusa 2 bude pokračovat ve svých vesmírných misích. Jejím dalším cílem bude malý asteroid s názvem 1998KY26. Odhaduje se, že cesta potrvá deset let.

Foto: DLR (CC-BY 3.0)

Sonda Hajabusa 2 nad asteroidem. Ilustrační foto

Cílem výzkumu bude mimo jiné nalézt způsoby, jak se vyhnout střetům meteoritů se Zemí.

Poznámka na závěr: Např. ČTK uvádí u zmiňovaného asteroidu počeštěné jméno Rjuga, některé jiné tuzemské zdroje nyní operují s názvem Rjugu. Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR nicméně ve své reakci pro Novinky doporučil zůstat u originálního názvu Ryugu, jak jsme ostatně měli i v dřívějších článcích, s tím, že se počeštěné a jiné varianty v těchto případech moc nepoužívají. „Stejně jako u trpasličí planety Ceres se zůstává u Ceres – a Cerera se používá minimálně,” uvedl příklad a dodal, že označení planetky (162173) Ryugu je mezinárodní, kterému rozumí všichni napříč světem.

Japonci plánují vyslat sondu k marsovským měsícům

Věda a školy

Reklama

Související články

Sonda na Marsu objevila podzemní jezera

Sonda Evropské kosmické agentury (ESA) jménem Mars Express objevila pod vrstvou ledu v jižní polární oblasti rudé planety několik jezer tekuté vody, která je...

Výběr článků

Načítám