Hlavní obsah

Děkani trvají na požadavku neotevírat učitelskou profesi nepedagogům, napsali otevřený dopis

30. 1. 2023, 15:09 – Praha

Asociace děkanů fakult a některé učitelské spolky zopakovaly, že nesouhlasí s plánovaným otevřením učitelské profese lidem bez pedagogického vzdělání. Nadále jim vadí i to, že by kvalifikační studium pro budoucí učitele mohly poskytovat také jiné instituce než VŠ. Umožnit by to mohla navržená novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou zatím v prvním čtení schválili poslanci.

Foto: Břetislav Fiala, ČTK

Ilustrační snímek

Článek

Zástupci vysokoškolských fakult a odborných organizací v otevřeném dopise, který adresovali ministrovi školství Vladimíru Balašovi (STAN) a členům Poslanecké sněmovny, doporučili sporné body z návrhu zákona vypustit.

Novelu, kterou připravilo ministerstvo školství a která podle něj měla přispět k řešení nedostatku učitelů, kritizuje mj. Asociace děkanů pedagogických fakult, Asociace děkanů filozofických fakult, Asociace češtinářů, Jednota českých matematiků a fyziků a Česká pedagogická společnost.

V dopise vyzvaly k úpravě návrhu zákona a ke zvyšování profesionality pedagogů. Na návrhu naopak ocenily navrženou podporu začínajících učitelů.

Budoucí učitele budou vzdělávat organizace bez regulace, obávají se akademici

Věda a školy

Signatářům dopisu vadí, že by ředitelé mohli na tři roky uznat jako kvalifikované pedagogy i lidi bez pedagogického vzdělání. Podle fakult a asociací by to vedlo k degradaci učitelské kvalifikace.

Za riziko označili i to, že by po schválení novely mohly kvalifikační studium pro budoucí učitele poskytovat vzdělávací agentury, neziskové organizace či komerční firmy, které oproti univerzitám nepodléhají regulaci kvality vzdělávání.

Inspekce: S kvalifikovaným kantorem se žáci učí lépe

Podobně se za Českou konferenci rektorů vyjádřila její místopředsedkyně a rektorka Univerzity Karlovy v Praze Milena Králíčková. Kriticky se k této části navržené úpravy staví i předsednictvo Rady vysokých škol, jak vyplývá z jeho usnesení.

Česká školní inspekce ve své analýze uvedla, že se žáci s kvalifikovaným a aprobovaným pedagogem učí lépe než s vyučujícím bez odbornosti v daném předmětu nebo bez pedagogického vzdělání.

Návrh novely o pedagozích obsahuje též zakotvení pravidla o výši učitelských výdělků. Vláda v programovém prohlášení slíbila, že bude platy pedagogů udržovat aspoň na 130 procentech průměrné mzdy. MŠMT podle své mluvčí Anety Lednové počítá s nárůstem platů na 130 procent průměru od roku 2024.

Asociace učitelů kritizují rozhodnutí vlády, aby zvýšení platů šlo pouze na odměny

Věda a školy

Podobnou úpravu zákona projednávali poslanci už v minulém volebním období. Předloha se měla schvalovat v roce 2021, Sněmovně ji s úpravami vrátil Senát. Tehdejší vládní poslanci ANO pak ale novelu přestali podporovat a Sněmovna o ní do podzimních voleb nerozhodla, tudíž návrh „spadl pod stůl“.

Odborná veřejnost se už tehdy na úpravě neshodla. Zatímco třeba Asociace děkanů pedagogických fakult, Jednota českých matematiků a fyziků nebo Asociace češtinářů návrh kritizovaly, Unie školských asociací CZESHA, spolek Učitelská platforma či nezisková organizace EDUin ho podporovaly.

Školské odbory s úpravou původně nesouhlasily, ale změnily názor, když se součástí stal návrh na uzákonění platu učitelů na 130 procentech průměrné mzdy.

Nový vzdělávací program pro ZŠ by měl být stručný a jasný, nabádá školní inspekce

Věda a školy

Výběr článků