Hlavní obsah

Vzácný sokolský prapor bude slavnostně odhalen při oslavách v Brně

Novinky, Šárka Petruželová

Práce na renovaci památkově chráněného praporu Sokol Brno I byly úspěšně dokončeny. Restaurátorka Lenka Dolanská při jeho obnově strávila celkem 300 hodin precizní ruční práce.

Foto: Alerion

Zrestaurovaný prapor hnutí Sokol Brno I

Článek

Slavnostní odhalení praporu je plánováno na 9. listopadu v Brně. Oslavy proběhnou od 11:30 v pamětní síni sokolského Stadionu na Kounicově ulici 22 v Brně.

Vysoce ceněný prapor má pro sokolské hnutí nesmírnou symbolickou hodnotu. Pochází z roku 1929 a během druhé světové války i za komunismu byl tajně uchováván v soukromí. Díky pohnuté historii, umělecké hodnotě a jeho výjimečnému poslání, které přetrvalo až do dnešních dnů, byl prapor Sokola Brno prohlášený v roce 2012 za kulturní památku České republiky.

„Máme radost, že jsme se mohli spolupodílet na obnově tak významného kulturního předmětu nevyčíslitelné hodnoty,“ říká majitel firmy Alerion Tomáš Pokorný, která prapor restaurovala. Firma Alerion kromě obnovy praporu vyrobila i dokonalou repliku spodní části žerdi včetně mosazného šroubení podle původní projektové dokumentace architekta Bohumila Babánka.

Prapor Sokol Brno I je v pořadí třetím praporem představitelů místního sokolského sdružení a slavnostně byl sokolům předán při otevření nově vybudovaného stadionu v Brně v roce 1929. Prapor nechala na vlastní náklady vyrobit tehdejší známá brněnská mecenáška Luisa Šílená.

„Barevnost praporu a jeho symbolika všechny přítomné fascinovala. Nepřehlédnutelným prvkem, který praporu dodával téměř magickou sílu, byla ozdobná hlavice na vrcholu žerdi s plastikou sokola od sochaře Františka Fabiánka,“ říká Bc. Michal Doležel, místostarosta a vzdělavatel Jednoty, který renovaci zařizoval. 

Skrze prapor promlouvá jeho pohnutá historie

Deset let po této události obsadila vojska německého wehrmachtu Brno a s ním i sokolský Stadion. Prapor byl však po celou dobu války tajně přechováván v sokolských rodinách a tak se mohl s velkou slávou dočkat v osvobozené zemi přivítání s Dr. Edvardem Benešem.

Po šestiletém ukrývání ale bohužel kdesi nenávratně zmizela plastika Fabiánkova sokola. Repliku znovu vyrobil MgA. Jan Šebánek v roce 2013, rok poté co byl prapor jmenován kulturní památkou ČR. V současné době je prapor připraven k opětovnému znovuodhalení. Sokolové ho budou následně používat při významných událostech a ceremoniích. 

Výběr článků

Načítám