Článek
Ministr pro digitalizaci Krzysztof Gawkowski ve středečním rozhovoru pro rozhlasovou stanici RMF FM uvedl, že podnět k prošetření činnosti Groka v rámci Evropské unie (EU) „je na spadnutí“. Podle něj může mít bezdůvodné tolerování podobných jevů dalekosáhlé následky.
„Mám dojem, že vstupujeme na novou úroveň nenávistných projevů, které jsou šířeny prostřednictvím algoritmů. Zavírání očí před tímto fenoménem nebo jeho ignorování dnes by mohlo být chybou, která může v budoucnu stát lidstvo mnoho – možná i životy,“ varoval Gawkowski.
Evropská komise se zatím podle agentury Reuters k záležitosti nevyjádřila. Pokud by však skutečně došlo k formálnímu podání podnětu ze strany Polska, mohla by být spuštěna procedura, která by vedla k přezkumu činnosti společnosti xAI a jejích produktů na evropském trhu.
Stopka v Turecku
Polská stížnost přišla bezprostředně poté, co se Turecko odhodlalo k ještě radikálnějšímu kroku – chatbot Grok dostal v zemi stopku. Soud o tom rozhodl poté, co měl Grok ve svých odpovědích na sociální síti X urážet tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, jeho zesnulou matku a zakladatele moderního Turecka Mustafu Kemala Atatürka.

Elon Musk na archivním snímku
Podle tureckého státního zastupitelství představují některé odpovědi chatbota hrozbu pro veřejný pořádek a mohou být kvalifikovány jako trestný čin se sazbou až čtyř let vězení. Soud proto nařídil tureckému telekomunikačnímu úřadu (BTK), aby okamžitě zajistil zablokování přístupu k této službě.
Podle kybernetického experta Yamana Akdenize, jehož cituje agentura Reuters, turecké úřady identifikovaly přibližně 50 problematických odpovědí, které vedly k zahájení vyšetřování a následnému zákazu.

Turecký prezident Tayyip Erdogan
Jak mohou státy zablokovat části internetu?
Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.
„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.
Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.
Stejným způsobem je možné zablokovat i VPN služby, které vytváří virtuální tunely napříč internetem.