Článek
Na pouť na Vyšehrad se zamilovaní vydali poprvé v roce 2003. Rok poté, co byla zcela náhodně objevena relikvie sv. Valentina.
Sv. Valentin z Terni byl biskupem, který zemřel mučednickou smrtí. Římané se nacházeli ve 3. století našeho letopočtu v neustálém válečném stavu. Ženatí Římané proto nechtěli opustit své rodiny a ti mladší své milované. Císař Markus Aurelius Claudius z tohoto důvodu nepovažoval ženaté muže za dobré válečníky, a proto vydal dekret, kterým sňatky zakázal.
Valentin zákazu ale nedbal a milenecké dvojice tajně ve jménu křesťanské lásky oddával. Claudius proto Valentina nechal zajmout a později popravit. Do konce 70. let jeho jméno nebylo uvedeno ani v celocírkevním liturgickém kalendáři. Dnes však patří k velmi známým světcům i u nás.
Za sv. Valentinem se snoubenci na Vyšehrad opět vydají v sobotu 14. února.
Na programu je celodenní rekolekce, kterou v prostorách vyšehradské kapituly (K rotundě 10, Praha 2 Vyšehrad) povede P. Antonín Dabrowski OFM, a poutní mše svatá.
Mši svatou bude od 15.30 hodin ve vyšehradské bazilice sv. Petra a Pavla sloužit Mons. Aleš Opatrný pro všechny, kdo uvažují o uzavření manželství.
Vyšehradská relikvie sv. Valentina
Při opravách pražského Vyšehradu byly ve starém depozitáři Kolegiální kapituly sv. Petra a Pavla nalezeny čtyři barokní relikviáře, z nichž jeden v sobě skrýval cenný poklad – skoro celou lopatkovou kost. Na lopatce byla restaurátory nalezena tzv. autentika – tzn., že na malém proužku, nalepeném na relikvii, bylo uvedeno světcovo jméno Sv. Valentin.
Podle odborníků je vyšehradský ostatek asi největší, který se dostal za hranice Itálie – většinou se totiž jedná o malé částečky. Relikviáře pocházely z původní barokní výzdoby kostela a byly nejspíš odstraněny při regotizaci chrámu v letech 1885 - 1903.
Do Čech je pravděpodobně z Itálie přivezl Karel IV. Na jedné z hlavních římských ulic, na Via Flaminia, stála totiž již ve 4. století bazilika, která ostatky sv. Valentina uchovávala.
Tuto relikvii si lze na Vyšehradě prohlédnout pouze v den jeho svátku.