Hlavní obsah

Vraždy v Polné rozpoutaly nenávistnou antisemitskou štvanici

Novinky, Vratislav Konečný

Vražda 19leté Anežky Hrůzové v Polné 29. března 1899 rozpoutala nevídanou míru antisemitismu. Dlouho živená nenávist proti židům se vydrala na povrch. Brutální čin nikdy nebyl vyšetřen. Hlavně medii manipulované veřejné mínění mělo předem jasnou oběť - nepracujícího žida Leopolda Hilsnera.

Foto: Archív Klubu Za historickou Polnou

Náměstí polenského židovského města

Článek

Poláčkovsky ospalé městečko Polná u Jihlavy se naráz stalo středem světa, policejní pátrání, pokud se dá mluvit o pátrání, bylo vedeno s jedním cílem, usvědčit poněkud slabomyslného Hilsnera. Při té příležitosti se vyvalila obrovská vlna antisemitismu, který je latentní dodnes. Jakékoli důkazy ze strany obhajoby se nebraly v potaz, vše směřovalo k jednomu – Žid patří na šibenici.

Do záležitosti se vložil i budoucí prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Bylo mu vyhrožováno, veřejně spíláno, sklidil zášť i svých studentů. Vraždy se okamžitě chytli i zpěváci a skladatelé pouličních písní. Nejznámější zněla: Nekupujte u žida, kafe cukr, mouku, zabili nám Anežku, modrookou holku...

Hilsner hrál sám sebe

Film, který produkovala ČT, a nyní běží na obrazovkách, si mírně upravuje příběh po svém. Není to sice pro diváka podstatné, ale třeba při zatýkání působí Hilsnerova domácnost docela spořádaně, z dokumentů vyplývá, že to bylo dost nečisté a zapáchající doupě.

Veškerý důraz je kladen na vylíčení Hilsnera, obhájce, žalobce, soudce, o Anežce nepadlo ani slovo. Zavádějící jsou i neexistující pohlednice, které měli na místě pořizovat jacísi novináři. Téměř se neví, že již v roce 1919 vznikl první film o Polné. Hilsnera v něm hrál Hilsner sám, dostal od císaře milost před trestem smrti a odseděl si “jen“ 18 let žaláře.

Nikde není důkaz, že Aničku zabil její bratr, který se měl údajně přiznat na smrtelné posteli. Přesto se často operuje i s touto variantou. Byl to zřejmě klasický mord z vilnosti a bylo jej na koho svést. Nebylo to poprvé ani naposledy.

Co, nebo kdo brání rehabilitaci?

Nikde se také nedozvíte, že se usilovalo ještě nedávno o zrušení rozsudku a rehabilitaci Hilsnera, kterého obvinili i ze zabití dalšího děvčete, Marie Klímové, zavražděné o rok dříve na stejném místě. Ve věci se angažovala bývalá ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová.

Klub za historickou Polnou je sdružení, jehož členové se zabývají i tímto případem. Jan Prchal má k případu rozsáhlou sbírku materiálů, včetně kopií korespondence Dr. Petra Vašíčka, který dlouhodobě usiluje o rehabilitaci, s rakouskými orgány. Ty se k záležitosti rehabilitace stavějí mírně řečeno laxně.

Latentní antisemitismus

Nebyla to jen hilsneriáda. Zcela zapadl pogrom z Holešova z prosince 1918. Opilí místní s pomocí vojáků navrátivších se z fronty se zbraněmi vytáhli v organizovaných skupinách na místní Židy. Cílem bylo rabování, z domů se kořist odvážela vozy. Muselo se povolat vojsko z Brna, asi 270 mužů. Vydrancováno bylo 51 domů, 26 obchodů, 4 hostince, synagoga, škoda byla 5 miliónů korun. Oběti měly být dvě.

V roce 1920 vtrhl rozlícený dav do asanovaného pražského Starého Města a  podnikl hon na Židy. Policie nezasahovala. Americký konzul nechal na židovské radnici vyvěsit vlajku USA a vzal je tak pod svou ochranu. Poté se řádění uklidnilo. Viníci vyvázli s pokutou…

Výběr článků

Načítám