Článek
Hlavním motivem je řeka Jizera, která pramení z nádoby, již drží na začátku vodního díla dívka. Postupně protéká městy, vyznačenými názvy v korytě, do toho je zakomponována řada soch. Atrakce je to hlavně pro děti, mohou pomocí stavidel pouštět nebo zadržovat řeku podle libosti.
A protože se v Mladé Boleslavi narodil básník František Gellner, je na kaskádě jedním z veršů připomenut také. Dílo pochází z pražského ateliéru Hlaváček a po dokončení a zprovoznění bude určitě vyhledávaným místem nejen domácích.
Rezavá šeptanda
Tok řeky lemují zdánlivě rezavé a pro někoho nevzhledné skulptury. Ty Boleslavákům vadí nejvíce, mají představovat vrby. Jsou ze speciálního materiálu cor-con, který zarezne do hloubky a k další oxidaci kovu již nedochází.
Co je na díle ojedinělé, jsou to vrby šeptandy nebo důvěrnice. "Mají v sobě zabudováné audiozařízení, něco do ní zašeptáte a pomocí tlačítek můžete v některé další zjistit, co. Nejdřív ji ale musíte najít. Je to taková tichá pošta,“ řekl mi stavbyvedoucí Jaroslav Michal.
Po pravé straně koryta, směrem k morovému sloupu, jsou ještě umístěny podsvícené vodotrysky. Náměstí dostalo novou dimenzi, je kompozičně velmi vyvážené, k tomu ještě přibude v druhé půlce část podzemí, kterou dosud archeologové zpracovávají. Jen pod morovým sloupem bydlící prý brblají, že na ně se nic nedostalo, že to není fér.