Článek
„Na Kubě nejsou žebráci. Jsou tu lidé, kteří předstírají, že jsou žebráci, aby si snadno vydělali,“ prohlásila Feitó-Cabrerová v parlamentu.
„Když jsou na ulici lidé, kteří čistí čelní skla aut…, hledají snadný způsob života. Žebrají na semaforech, čistí a možná později ty peníze propijí,“ prohlásila dál dnes již bývalá ministryně na adresu Kubánců, kteří se snaží přivydělat peníze na ulici. „Tito lidé sbírají suroviny a ve skutečnosti jsou nelegálními samostatně výdělečně činnými osobami,“ dodala Feitó-Cabrerová, která byla ministryní od roku 2019.
Bouře na sebe nenechala dlouho čekat. Demisi ministryně začali požadovat obyvatelé Kuby, kteří mají kvůli hluboké ekonomické krizi často problém sehnat i základní zboží či potraviny, i Kubánci v zahraničí.

Lidé v ulicích Havany. Snímek z června 2025
Ministryně tlak nakonec neustála a ve funkci skončila, od jejích slov se veřejně distancovali dokonce i prezident Miguel Díaz-Canel a premiér Manuel Marrero. Ministryně Feitó-Cabrerová podle oficiálního stranického oznámení „uznala své chyby a podala rezignaci“.
Španělský deník El País v této souvislosti upozornil, že jde o nevídanou událost. „Byl to, alespoň nepřímo, jeden z největších aktů občanské aktivity Kubánců za posledních 60 let,“ napsal list s tím, že málokdo čekal, že ministryně skutečně skončí. Dodal, že jen od roku 2022 opustily zhruba 11milionový ostrov přibližně dva miliony Kubánců.