Článek
Zbarvení ledopádů je způsobeno mikroskopickou sněžnou řasou, která žije v ledu. Řasa zbarvuje ledopády do různých odstínů žluté, oranžové až hnědé barvy. Ledopády se tvoří v závislosti na počasí a svého vrcholu dosahují obvykle v únoru či na počátku března.
K unikátnímu přírodnímu úkazu se nejsnáze dostanete z centra osady Pulčín (obec Francova Lhota, okres Vsetín). Od turistického rozcestníku se vydejte směrem na Zděchov po cyklotrase č. 6117 značené žlutým a červeným trojúhelníkem. Jdete zhruba 2 km, přitom minete Informační centrum Pulčín (otevřeno jen o víkendu) a místní kapličku, poté narazíte na odbočku do lesa vedoucí k Pulčínským ledopádům. Od této odbočky je trasa je označena směrovými šipkami a speciálními značkami. Z centra Pulčína k ledopádům a zpět je to asi 5 km.
Do osady Pulčín vede přístupová cesta z obce Lidečko, která leží na trase (silniční i železniční) mezi Vsetínem a Horní Lidčí. Lidečko má také svou pískovcovou stěnu známou jako Čertovy skály (sem si naplánujte výlet raději až po zimě).
Ledopády leží ve vzácné přírodní rezervaci, což vyžaduje od návštěvníků ohleduplné chování. Je nutno dbát osobní bezpečnosti - pohyb v hornatém zimním terénu vyžaduje zejména pevné boty.
Betlém, který zve celoročně
Pokud budete hledat námět na pokračování výletu, doporučuji navštívit ojedinělý československý mechanický betlém v nedaleké Horní Lidči.
Originalita betlému spočívá v lokalizaci biblického příběhu - ten je zasazen do umělé krajiny znázorňující 200 dřevořezbami a 65 pohyblivými figurami život na pomezí Moravy a Slovenska. Prohlídka spolu s multimediální projekcí slibuje hodinový zážitek, pro který se sem mnozí opakovaně vracejí. Betlém, na rozdíl od ledopádů, je přístupný celoročně.

Pulčínský ledopád

Betlém v Horní Lidči ukazuje atraktivity moravsko-slovenského pomezí