Hlavní obsah

Naučná stezka Via Belli připomíná osudy vojáků v Česku i Polsku

Novinky, Táňa Pikartová

Součástí přeshraniční spolupráce Trutnova a polského města Kamienna Góra je cyklotrasa Via Belli 1866.

Foto: Táňa Pikartová

Naučná stezka Via Belli spojuje Trutnov s polským městem Kamienna Góra

Článek

K propagaci této šedesátikilometrové přeshraniční naučné stezky dosud ale chybí tištěný průvodce. Trutnovská radnice chystá jeho vydání, na které použije i 800 tisíc korun z unijní dotace, příští rok v létě, na přelomu měsíců června a července. Tištěný průvodce radnice vydá ve třech jazykových mutacích, česky, polsky a německy.

Tento projekt, který turisté z obou stran hranice jistě uvítají, podpoří česká i polská strana mnohými doprovodnými akcemi. Zejména to bude prezentace historických vojenských jednotek s koňmi a ukázkami vojenského výcviku.

Cyklotrasa Via Belli vznikla v roce 2006 coby spojnice mezi významnými městy a místy bojů prusko-rakouské války v roce 1866 v okolí Trutnova. Stezka s názvem Via Belli 1866 – Po stopách války 1866 na Trutnovsku začíná ve městě Kamienna Góra v Polsku. Právě v tamních lazaretech umíraly po bitvě u Trutnova desítky raněných vojáků. Stezka pokračuje k českým hranicím přes obec Lubawka a na našem území kopíruje pohyb vojsk obou armád a jejich střety z roku 1866. Prochází tedy Bernarticemi do Poříčí a v Trutnově navazuje na informační tabule naučné stezky Den bitvy u Trutnova, založené v roce 2001. Poté směřuje do Starého Rokytníku, Studence, Stříteže, Starých Buků, Vlčic, Pilníkova, Kocbeří a končí v Choustníkově Hradišti, kde navazuje na další cyklotrasy se zaměřením na válečné události roku 1866 na Královédvorsku, Náchodsku, Jičínsku, Hradecku a Českolipsku.

K informovanosti turistů slouží 28 instalovaných tabulí (dvě na polské straně), věnovaných nejen armádním střetům, ale i pozadí válečného konfliktu, jako týlovému zabezpečení, lazaretům, náhrobkům a pomníkům.  

Související témata:

Výběr článků

Načítám