Článek
Žákyně šesté třídy si pustila ústa na špacír před kamarády při čekání na autobusové zastávce. Vše se rychle doneslo řediteli školy, který logicky na nic nečekal a zburcoval policii. Dívka při výslechu uvedla, že si vše vymyslela, že jí nedošlo, co se stane, a že to byla „jako sranda“.
Na muži ovšem už ulpělo podezření, že je sexuálním násilníkem, a proto se začal domáhat satisfakce pomocí civilní žaloby. U blanenského okresního soudu nepochodil, ale odvolací brněnský krajský soud měl na věc jiný názor a rozhodl, že dívka mu musí poslat omluvný dopis s textem: „Vážený pane, omlouvám se Vám, že jsem lhala, když jsem veřejně tvrdila, že jste mne znásilnil.“
Respektování elementární cti
Senát v čele s Michalem Ryškou v červnovém rozhodnutí, které mají Novinky k dispozici, uvedl, že nepřehlédl celkový kontext rozchodu dívčiny matky plný celé řady vzájemných schválností a oznámení.
Ostatně muž byl za své řádění postižen i trestně, jeho chování při rozchodu justice popsala jako výtržnictví a omezování osobní svobody.
„Nicméně ani v takovém kontextu nelze tolerovat zcela smyšlené a veřejně učiněné nařčení ze znásilnění. Byť totiž skutky žalobce snižují jeho čest a vážnost ve společnosti, každý má bez ohledu na své skutky zachováno právo na respektování elementární cti a důstojnosti,“ konstatoval Ryška.
Soud se musel vyrovnat s tím, že podle občanského zákoníku mohou být děti odpovědné za způsobenou škodu až od třinácti let. U mladších dětí by měl odpovídat dospělý, který zanedbal dohled. Pokud nedošlo k zanedbání, může škodu uhradit i mladší dítě, pokud jeho chování odpovídalo úmyslnému trestnému činu nebo je-li to spravedlivé vzhledem k jeho majetkovým poměrům.
Ve svém věku musela nepochybně vědět, že lhát se nemá.
V tomto případě nikdo dohled nezanedbal a Ryška upozornil, že příslušné části zákona mají hlavně chránit děti před tím, aby se už v útlém věku nedostaly do dluhů, soudci tak došli k tomu, že je v pořádku, pokud dvanáctiletá dívka poskytne nepeněžní zadostiučinění, tedy omluvu.
„Ve svém věku totiž musela nepochybně vědět, že lhát se nemá a znásilnění je trestný čin, a alespoň v obecné rovině musela vědět, že takové nařčení není žádná ‚sranda‘ a je způsobilé žalobce značně poškodit,“ vysvětlil Ryška.
Bez ohledu na nepřátelský postoj k matčině expříteli měla být ve svém věku schopná se podle verdiktu ovládat.
„Je proto správné a výchovné, aby se za takové smyšlené a veřejně učiněné nařčení omluvila a uvědomila si tak, že lhát se nemá, protiprávní čin má své následky a prostá omluva je projevem běžné lidské slušnosti, což ji může v souladu s jejím nejlepším zájmem pozitivně formovat do budoucna,“ připomenul soud výchovný charakter svého verdiktu.
„V principu nejde o to, aby za trest stokrát napsala, že lhát se nemá, nýbrž zde za účelem poskytnutí satisfakce plně postačí jeden stručný omluvný dopis. Jde o řešení, které spravedlivě zohledňuje nejen právo žalobce na poskytnutí satisfakce, nýbrž i hledisko nejlepšího zájmu dítěte zahrnující také jeho výchovu k posilování úcty k lidským právům a základním svobodám,“ zakončil Ryška.