Článek
Příslušníky pohotovostní motorizované jednotky potkáváme denně v ulicích hlavního města Prahy. Její členy poznáte podle černých kombinéz, baretů a taktických vest. Možná mnohé z vás tak překvapí, že tato jednotka vznikla před 55 lety, konkrétně 1. července 1956 a nesla název Speciální pohotovostní jednotka. Měla tenkrát 140 příslušníků z řad Veřejné bezpečnosti.
Na přelomu roku 1965 se jednotka přejmenovala na Pohotovostní jednotku a počet členů byl navýšen na 210. Ti používali pro zásahy v Praze vozy Volha Gaz 21 a Volha Gaz 24, ale také vodním dělem z bývalé NDR.
Stejný název jako nyní začala jednotka používat už 1. prosince 1978, kdy se počet jejich členů vyhoupl na 459, a byly zřízeny tři hlídkové roty. V roce 1979 se útvar přestěhoval z Prahy 10 do ulice Ďáblické v Praze 8, kde sídlí i dnes.
Z PMJ Zásahová jednotka
V roce 1997 došlo k malé revoluci, když název 3. Rota PMJ, který jednotka dostala po revoluci, byl změněn na Zásahovou jednotku. Jednotka se osamostatnila a odstěhovala na čas z Ďáblic. O dva roky později již měla vlastní operační středisko.
Příslušníci jednotky nosí černou kombinézu teprve od roku 2007, kdy ji vyměnili za klasický stejnokroj a brigadýrku. Kombinéza je totiž pro jejich nasazení výhodnější. Ve vozovém parku se vystřídala Škoda Favorit, Felicie, Škoda Fabie a později i Octavia.
Rok 2008 se považuje za novodobou historii jednotky a malý mezník. Mění se velitel, na nynějšího mjr. Eduarda Šustera, „péjaci“, jak se jim slangově říká, se stěhují do nové moderní budovy, která splňuje kritéria EU, a dostávají nové vozy Škoda Octavia v nových barvách, které známe z dnešních ulic. Tato vozidla jsou od roku 2010 vybavena mobilní počítačovou technikou a budou také dovybaveny kamerovým systémem.
Vybavení za milióny v každém voze
V současné době dohlíží na každou městskou část každý den dvě až čtyři hlídky a jejich úkolem je chránit bezpečnost občanů a co nejrychleji reagovat na tísňové volání. Vybavení jednotky se v posledních letech zlepšilo. Vlastní speciálně navrženou taktickou vestu, neprůstřelnou vestu, zdravotnický batoh, dále jsou vybaveni pistolí ČZ, samopaly Heckler, brokovnicemi Fabarm, samopaly ČZ škorpion.
Ve vozidlech sebou denně vozí defibrilátor, scanovací a lustrační zařízení, alkohol tester a tester na drogy.
„Členem PMJ se může stát jakýkoli policista zařazený v přímém výkonu služby, který splňuje předepsané požadavky a úspěšně absolvuje výběrové řízení,“ doplnila policejní mluvčí Andrea Zoulová.
Policisté z této jednotky vyjížděli v roce 2010 k 23 058 případům, z toho bylo na osobní svobodě omezeno 5731 pachatelů. V roce 2010 také našli 1173 hledaných osob a 447 hledaných automobilů.