Článek
Návštěvníka přijíždějícího do tohoto lázeňského města příjemně překvapí nově upravený park na náměstí T. G. Masaryka, kterému dominuje fontána, jež v pravidelných rytmech vytváří charakteristický znak města. Velká travnatá plocha lemovaná záhony s rozkvetlými jarními květinami, což v současné době jsou tulipány a narcisy a kolem ní alej vzrostlých stromů poskytuje stín k posezení na lavičkách.
Již na začátku parku můžeme ochutnat místní minerálku z veřejně přístupného místa ke stáčení vody. Tak jako je to i v celých lázních, kde jsou umístěna podobná zařízení. Za fontánou se již nalézá Lázeňský park se vzrostlými stromy a výzdobou se sochami, jimž vévodí socha T. G. Masaryka a nově zbudovaný vodní příkop umístěný nedaleko Eliščina pramene.
Již jen malý kousek nás dělí od náměstí, kde majestátně na celý prostor shlíží jezdecká socha krále Jiřího z Poděbrad, za zády má Poděbradský zámek. Poděbradský zámek se nalézá tedy přímo v centru města, avšak veřejnosti jeho interiéry nejsou přístupny, jelikož je využívá Univerzita Karlova.
Zato si můžeme v klidu projít celý areál a na nádvoří navštívit Muzeum Polabí. Zde se chystá k výročí 550. výročí mírového projektu českého krále Jiřího z Poděbrad - a nejen k němu - dlouhodobá nová expozice, jež bude otevřena v nejbližších dnech při zahájení lázeňské sezóny. Mimo jiné zde uvidíte jezdeckou sochu krále Jiřího z Poděbrad a mnoho historických artefaktů.
Nyní se již dostáváme k pohnuté historii města Poděbrady - to když přejdeme po Inundačním mostě, jenž vychází přímo z náměstí Jiřího po Pražské třídě, dojdeme po několika sta metrech k Havířskému kostelíku Nanebevzetí Panny Marie a k dřevěné zvoničce, kde bylo v roce 1496 popraveno deset vůdců kutnohorských havířů. Toto pochmurné místo je spojeno i s legendou, že po setnutí deseti hlav zde z krve popravených vyrostl dub, jenž plodil žaludy připomínající tvarem bezhlavá těla.
Po krátkém spočinutí na tomto místě pokračujeme kolem Morového sloupu, podejdeme suchou nohou pokračující most a dostáváme se k místnímu jezeru, kde je koupaliště. Od tohoto místa je jen kousek na návrat do centra města a to přes historickou hráz s elektrárnou s uměle vytvořeným ostrovem, plynule navazující na nově vybudovanou lávku, která nás dovede na Zámecké nábřeží. Zde je stanoviště vyhlídkového vláčku, který již od začátku dubna vozí turisty po městě a okolí.
Na náměstí Anežky České, které je od nábřeží vzdáleno zhruba 200 metrů, se nalézá jedna z nejstarších historických budov - a to kostel Povýšení svatého Kříže.
Lázeňské město Poděbrady je svou koncentrací pramenů v blízkosti středu města velmi příjemné jak pro léčbu, tak pro rekreaci a navíc můžeme využít výletní parník Král Jiří, který vyplouvá v pravidelných intervalech z přístaviště V porovnání se západočeskými lázněmi působí tyto lázně moderněji a to jistě z důvodu, že první pramen zde byl objeven až v roce 1905.

Havířský kostelík na místě popravy kutnohorských havířů 1496

Jiřího náměstí

Zámek u Labe