Hlavní obsah

Obrana hájí miliardový servis desítek let starých tanků Leopard 2A4

4:38
4:38

Poslechněte si tento článek

Ministerstvo obrany za sedmiletý servis tanků Leopard 2A4, které pocházejí z let 1985 až 1992, zaplatí podle rámcové smlouvy až sedm miliard korun výrobci Rheinmetall. Podle obrany stojí za vyšší cenou nejen válka na Ukrajině, ale i nákup náhradních dílů. Odborníci ale cenu kritizují a nesouhlasí ani s tvrzením, že tanky T-72 jsou zcela zastaralé, jak resort tvrdí.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Novinka ve výzbroji české armády, tank Leopard

Článek

Podle obrany nemalou část ceny za servis tvoří takzvaný iniciační balíček náhradních dílů. „Iniciační balíček náhradních dílů na několik let bude stát asi 75 milionů eur bez DPH (1,85 miliardy korun) a tvoří podstatnou část dojednané smlouvy,“ říká mluvčí obrany David Šíma.

Ceny vojenské techniky jsou podle něj vyšší kvůli válce na Ukrajině. „Je potřeba zdůraznit, že ceny jakékoli vojenské techniky či náhradních dílů v posledních letech v souvislosti s válkou na Ukrajině rapidně stouply. Jde o realitu, se kterou těžko něco uděláme,“ tvrdí.

T-72 jsou podle obrany beznadějně zastaralé tanky

Obrana na síti X dokonce uvádí, že srovnávat smlouvy na servis „beznadějně zastaralých“ T-72 a Leopardů 2A4, to je jako srovnávat jablka a hrušky. Přitom obě platformy jsou prakticky stejně staré, a i přes to, že armáda disponovala řadou náhradních dílů na T-72, byl i zde potřebný servis, který ovšem stál zlomek toho, co u tanků Leopard 2A4.

„Pokud se někdo domnívá, že 1,85 miliardy korun z téměř 7 miliard je podstatná část, netuším, jak to komentovat. Komentovat ale lze jablka a hrušky. O tom by se dalo hovořit v případě, že by někdo porovnával tanky T-72M1 vyrobené na přelomu osmdesátých a devadesátých let s tanky Leopard 2A8, které se ještě nevyrábějí. Tady se ale porovnávají tanky vyrobené ve stejné době, před téměř pětatřiceti lety,“ nesouhlasí s obranou bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.

Foto: ČTK

Tank T-72M4 CZ ve službách Armády ČR na cvičení v prostoru Zadních Bahen u Strašic na Rokycansku

„Je správné hovořit o jablcích vyprodukovaných v Německu a v Československu. Ta ovšem porovnávat lze. Každý z těchto tanků má své výhody i nevýhody a ani jeden z nich se bez dodatečných úprav, jako mají například ty ukrajinské, nehodí na současné bojiště, maximálně k výcviku,“ dodává.

Podle Mikuleckého se navíc oba typy tanků na ukrajinském bojišti používají, ale po doplnění bloků reaktivní ochrany ERA a ochrany proti dronům. Podle tamních poznatků má leopard větší přesnost a dostřel, ale je také náchylnější na servis.

„Začínal jsem na T-72, nyní ovládám leopard. Na bojišti zastanou oba dva výbornou práci, přesnější je leopard, obratnější je T-72 z mého pohledu. Servisně jsou tanky rozdílné, technika v leopardu vyžaduje více servisních zásahů,“ říká zkušený tankista z ukrajinského Záporoží Arťem.

Foto: Petr Marek, Právo

Premiér Petr Fiala ve šternberském závodě společnosti Excalibur Army napsal na hlaveň tanku T-72 vzkaz obráncům Ukrajiny. Tank, který obrana označuje za beznadějně zastaralý, má pokročilé obranné systémy, včetně reaktivního pancíře.

Kromě tanků T-72 darovaných na Ukrajinu z armádních skladů převzalo ministerstvo obrany záštitu nad veřejnou sbírkou, která vybírala peníze na modernizovaný tank T-72, který přitom obrana označuje za beznadějně zastaralý. Dokonce premiér Petr Fiala na darovaný tank napsal vzkaz, kterým povzbudil vojáky bojující na Ukrajině.

„Na tank T-72, který poputuje na Ukrajinu, jsem napsal statečným ukrajinským obráncům krátký vzkaz. Věřím, že Ukrajinci zvítězí v jejich boji s ruským agresorem,“ napsal premiér na síťi X.

33 milionů korun za modernizovaný tank

Autoři sbírky uvádí, že darovaný tank se vyrovná západním tankům třetí generace. „T-72 AVENGER představuje českou komplexní modernizaci sovětského tanku T-72 na úroveň srovnatelnou s tanky třetí generace (mezi hlavní zástupce třetí generace patří tanky M1 Abrams, Challenger 2 a zmíněný Leopard, pozn. red.). Stroj je vybaven zařízeními, která zvyšují provozní parametry, komfort a účinnost tanku a zvyšují bezpečnost posádky proti účinkům min nebo palby i proti účinkům radiace a chemických látek. Tank má i moderní, reaktivní pancíř.“

Cena tanku v této úpravě byla v roce 2023 zhruba 33 milionů korun. Za podobnou cenu modernizované tanky T-72 prodávají zbrojaři i v současnosti.

„Špičková dvaasedmdesátka rozebraná do šroubku s řadou moderních prvků, reaktivním pancířem, zesíleným pancéřováním a ochranou posádky se na Ukrajinu prodává kolem 1,5 milionu eur (37 milionů korun),“ řekl redakci důvěryhodný zdroj ze zbrojního prostředí.

Pro kontext obrana zaplatila za 14 tanků Leopard 2A4 a jeden vyprošťovací tank Büffel 3 zhruba 4 miliardy korun bez daně. Kus tak stál v řádu stovek milionů korun.

Související články

Servis leopardů přijde na 6,16 miliardy korun

O servis tanků Leopard 2A4 by se v příštích sedmi letech měla starat německá společnost Rheinmetall Landsysteme, která stroje pro českou armádu dodává. Cena...

Výběr článků

Načítám