Článek
Nejprve narazíte na papírovou postavu Jana Třísky v životní velikosti stojící v uniformě s rákoskou před tabulí. Pozve vás do Obecné školy, můžete zasednout i do lavic, originály se nezachovaly, ale věrná replika i s vyrytými nápisy a kresbami vadit nebude.
Žijící legendy
Svěrákové jsou jedni z mála osobností, které mají ještě za života muzeum. Že zrovna na Moravě není náhodou. Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, uspořádal před pár lety výstavu o Kukym, spřátelil se s Janem Svěrákem a nakonec vznikl nápad přestěhovat některé rekvizity na zámek.
Kdopak to dnes vrací láhve?
Potěšit se můžete s Koljou, najdete tu okénko z Vratných lahví, maketu stíhačky z Tmavomodrého světa, samozřejmostí je i obří Kuky, jehož malé figurky se dají koupit v pokladně, Jsou tu i postavy z pohádky Tři bratři.
V jedné místnosti je pod skleněným poklopem vystaven psací stroj Zdeňka Svěráka, na němž vznikala po desetiletí jeho díla, převážně cimrmanovská. Vše doplňuje množství plakátů, fotek, dokumentů, promítají se i ukázky ze Svěrákových děl.
Vzpomínky na Mánesa
V jedné hře je zmínka, jak Jára Cimrman navštívil na zámku v Čechách pod Kosířem Josefa Mánesa, který tu u hraběte Silva-Tarouca přebýval.
Hraběcí rod je znám jako vlastník zámku v Průhonicích u Prahy. Na Moravě si na nečisto vyzkoušeli založení nádherného parku, který zámek obklopuje, v Průhonicích talent rozvinuli dokonale. Byli to významní botanici a dendrologové. Josef Mánes to tu miloval.
Zámek sloužil v letech 1953 až 2005 jako dětský domov. Otevřen je od letošního jara, park je ideálním místem pro svatební fotografie.
Přístupná je i vyhlídková věž v parku, 70 let byla zavřená, výhled zakrývají vzrostlé stromy. Zato na Kosíři stojí moderně koncipovaná rozhledna, z ní přehlédnete značnou část kraje.