Článek
Autorka Viktorie Hradská mistrně vykreslila poslední léta života velké pěvkyně Emy Destinnové, které trávila v Čechách, očima čtyř žen, učitelky hudby, uklízečky, placené společnice a komorné. Čtyři monology plné závisti, žárlivosti, nepochopení, v podání známých pražských hereček (Valerie Zawadská, Kateřina Macháčková, Anna Kulovaná a Lucie Kožinová) a jednoho herce (Karel Soukup), nám vtipnou formou ukazují stále přítomnou českou malost, která potírá velké talenty. Režisérem představení je René Přibyl.
Hra Commedia finita vznikla před více než třiceti lety původně jako monodrama, jež bylo inspirováno na jedné straně dramatickým osudem jedné z nejslavnějších českých umělkyň, Emy Destinnové, ale v nemenší míře malostí prostředí, které ji obklopovalo. Jméno operní divy šlo kdysi světem a stávalo se heslem módních salonů, jménem vzácných druhů růží, jemných cigaret a vybraných bonbonů. Když politická šikana ukončila její kariéru, zpívala po českém venkově pod širým nebem nebo v sálech, kde leckdy ani nezatopili.
Viktorie Hradská pracovala v době vzniku hry profesně na úseku dějin českého filosofického myšlení přelomu století a zobrazené charaktery čtyř postav, provázející vzestupy a pády světoznámé pěvkyně, byly pro ni proto tragikomickým komentářem k „údělu umění v Čechách". Zároveň nelze opominout, že hra byla napsána v době, kdy jakékoliv vybočení z průměru bylo víc, nežli neobvyklé a také většinou „po zásluze potrestáno".
Monodrama se dočkalo také rozhlasového ztvárnění v podání Jiřiny Jiráskové, ale dobová cenzura značnou část textu vyškrtla. Jako monodrama ji uváděla na jevišti i další významná česká herečka Gabriela Wilhelmová. V roce 1985 obsadila Lída Engelová v plzeňském divadle hru čtyřmi herečkami a v této úpravě se, až na malé výjimky, hraje dodnes. Ukazuje se, že téma výjimečného umělce v nechápajícím světě je stále živé a to nejen u nás, ale i v zemích sousedících. Hra už byla přeložena a realizována ve slovenštině, maďarštině, polštině a němčině.
Představení úspěšné hry Commedia finita uvede v Domě kultury v Kroměříži Divadelní společnost Karla Soukupa. Vstupenky na 24. února jsou již v tradičním předprodeji.