Hlavní obsah

Chuchelský zookoutek většina Pražanů nezná

19. 5. 2011, 10:07
Novinky, Vratislav Konečný

Že je nad starou Malou Chuchlí hluboko v lese ukryt malý zoopark, většina Pražanů vůbec netuší. Přitom v areálu najdete na třicet druhů zvířat, součástí je i dětské hřiště. Děti ze školy Na Marjánce si ve středu 18. května užily obého.

Foto: Vratislav Konečný
Článek

Na autobusové zastávce v Malé  Chuchli, kde kdysi byly proslulé výletní lázně, si je převzali Lucka a Tomáš, mladí zástupci provozovatele, Lesů hl. m. Praha, spolu se třemi dalšími praktikanty.

Po cestě už probíhalo seznamování s přírodou. Lucka se divila, že žáci čtvrté třídy mají docela solidní znalosti, které se obvykle u počítačově znuděných pražských dětí nepředpokládají. S dobrým pedagogem, který v nich vyvolá zájem, to jde samo. Téměř.

Favority byli rys a mýval

První zastavení bylo u výběhu s vysokou zvěří, mufloni, daňci, zvláště bílý, a spousta laní děti nadchli. Když se objevili dva mývalové, liška, rys karakal a miláček, nyní nemocný, 21letý rys ostrovid Matýsek,  byly děti jako u vytržení. K tomu pak přibyli norci, různí opeřenci, zkrátka havěť srstnatá i pernatá, kterou snad pro budoucnost zachováme.

Zookoutek slouží i jako záchranná stanice pro zraněná zvířata. Otevřeli ho v roce 1999. Jako všude, ani tady se nedostává peněz, zvířata by zasloužila větší výběhy a voliéry, ale pokud budeme stále brát zvíře jako věc, tak se nám to jednou pořádně vymstí.

Průvodci si děti „rozebrali“ na tři skupiny a postupně je seznamovali s jednotlivými druhy, škola hrou tu byla předvedena v nejčistší praxi. Výukový  Školní vzdělávací program k tomu směřuje, jsou aktivní ve všech směrech. Na závěr se ještě děti „vyblbnuly“ na houpačkách a prolézačkách.

Až zas nebudete mít inspiraci, kam o víkendu s dětmi, zoopark je výborným relaxem. Možná by se tu dala umístit i kasička na drobné přípěvky, zvířata si to rozhodně zaslouží.  

Kup mi medvídka...

Horší je to ale se zvířaty jako domácími mazlíčky. Když jedna krásná blonďatá kolemjdoucí slečna zjistila, že v chomutovské zoo prodávají mývala za sedm tisíc, okamžitě svému partnerovi slibovala modré s nebe, když šelmičku dostane. V tu chvíli se tvářil, že na něho mluví korejsky, a doufám, že odolal. Mýval není hračka.

Reklama

Související témata:

Výběr článků