Článek
Vystoupili jsme z vlaku a podle plánku se vydali od informačních panelů po trase stezky. První panel je přímo u nádraží, má název Běchovické nádraží a krveprolití roku 1848. Dále jsme pokračovali kousek po modré turistické značce k místu U tří mostů, což je velmi zajímavá technická záležitost pod tratí Praha – Kolín. I zde byl informační panel, tak jako na každém zastavení stezky, všech je celkem osmnáct.
Kousek jsme si zašli a pokračovali až na vyvýšené místo a podívali se po okolí. Pak jsme pokračovali podél Běchovického potoku až přímo do městské části a to ke zvonici a křížku u silnice. Právě zde startuje populární běh Praha – Běchovice. Samozřejmě jsme se dostali i k pomníku tomuto závodu, umístěném kousek od startu v parčíku.
Odtud už je jen kousek k nevýznamnější historické památce. Nyní je to hostinec Na staré poště, sídlí na místě, kde byla již v roce 1413 první běchovická tvrz. Později v roce 1755 tu byla zřízena C.k.pošta - současný stav budovy je z roku 1780. Jedná se o národní kulturní památku. Ještě jsme si prohlédli sochu Jana Husa a starou školu a pak se autobusem vrátili na vlakovou zastávku.
Běchovice jsou katastrálním územím a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Běchovice také městská část hlavního města Prahy, o rozloze 683,39 hektarů. K 31. 12. 2012 zde žilo 3794 obyvatel.
V Běchovicích každoročně začátkem podzimu startuje silniční běh Běchovice-Praha, pořádaný bez přerušení od roku 1897. Běchovice protíná hlavní silnice a tak je zde čilý provoz, ale u Běchovického potoka a u tří mostů je možné si v klidu posedět na turistickém posezení a odpočinout si.
Je dobré si prohlédnout i méně známá místa - navíc někdy lze v historii nalézt skutečné zajímavosti - jako je třeba následující pověst.
Pověst o zbojníkovi
O Jiřím Kopidlanském se ve Starých českých bájích a pověstech zmiňuje E. Petiška v souvislosti s Běchovicemi a okolními obcemi. Tlupa zde řádila a obce zapálila a vydrancovala. Zda je to pravda, či jen pověst, to nechám na vás. Faktem je, že historická osoba Jiřího z Kopidlna existovala.
Jan z Kopidlna se pohádal při výročním trhu v Praze roku 1506 se zemanem Janem Cukrem z Tamfeldu, kterého nakonec zabil, přestože během trhů musel být zachován klid a mír. Pražší konšelé vraha ihned zatkli a rychle odsoudili k trestu smrti.
Jeho bratr Jiří jej chtěl pomstít, shromáždil své příznivce, kteří se ozbrojili a přepadávali kupce, zapalovali domy a dvory měšťanů, olupovali trhovce, řezali jim nosy či usekávali ruce. Jiří nebyl díky své obratnosti nikdy chycen. Podle dobových zvyklostí nesměli měšťané odsoudit šlechtice k smrti, proto se nakonec museli s Kopidlanskými smířit a poskytnout jim zadostiučinění za smrt jejich příslušníka. Kopidlanští vymřeli v 1. polovině 17. století.

U tří mostů

Posezení u Běchovického potoku

Hostinec na Staré poště

Historická fotografie