Hlavní obsah

Vraťte se domů, žádá Británie své vojáky, kteří se vydali na Ukrajinu

10. 3. 2022, 2:25 – Londýn

Británie vyzvala své vojáky v aktivní službě, kteří se vydali na Ukrajinu, aby se vrátili do vlasti. Podle ministerstva obrany malý počet vojáků zřejmě neuposlechl příkazu a vydal se do východoevropské země s cílem se zapojit do zahraniční legie. Přítomnost v boji vojáků v aktivní službě by si ale Rusko mohlo mylně vyložit jako přímou účast Británie v konfliktu, dodala BBC.

Foto: Foto Profimedia.cz

Člen jednotky územní obrany připravený na pouliční boj ve vybombardovaném charkovském bytě

Článek

Podle britské armády na Ukrajinu směřuje malý počet britských vojáků v aktivní službě. Není ale jasné, zda se někdo z nich už do země dostal. „Aktivně a silně je vyzýváme, aby se vrátili domů,“ uvedlo ministerstvo obrany, aniž by upřesnilo, o kolik lidí se jedná. Připomnělo, že odjezd na Ukrajinu „na vlastní pěst“ mají britští vojáci zakázáno.

Bulvární deník Sun v neděli informoval o devatenáctiletém vojákovi, který opustil svou jednotku a koupil si letenku do Polska zřejmě s cílem se dostat na Ukrajinu. Ministerstvo obrany informaci nepotvrdilo, uvedlo jen, že vojáci směřující na Ukrajinu budou čelit disciplinárním sankcím.

Do zahraničních legií na pomoc Ukrajině se přihlásilo 20 tisíc dobrovolníků z 52 států

Válka na Ukrajině

Podle stanice BBC stovky bývalých příslušníků britských ozbrojených sil vyjádřily přání se zapojit do konfliktu s Ruskem v ukrajinské zahraniční legii. Britské ministerstvo obrany ale varovalo, že bojové zapojení v zahraničním oddíle může být nelegální.

Londýn Ukrajině pomáhá dodávkami zbraní. Již schválil přesun několika tisíc protitankových střel a uvažuje o poskytnutí i protileteckých zbraní.

Podle ukrajinské armády se do její zahraniční legie už přihlásilo na 20 000 dobrovolníků z 52 zemí světa, uvedla stanice CNN. Není ale jasné, kolik lidí opravdu vycestovalo na Ukrajinu a k jednotce se přidalo.

Reklama

Výběr článků