Hlavní obsah

Válka stojí Rusko podle odhadu 900 milionů dolarů denně

8. 5. 2022, 8:48

Rusko stojí každý den agrese proti Ukrajině odhadem 900 milionů dolarů (21 miliard korun). Napsal to časopis Newsweek s odkazem na šéfredaktora vojenského zpravodajského serveru SOFREP Seana Spoontse, podle něhož jde o náklady na mzdy vojáků, za zničenou a poškozenou techniku i tisíce kusů munice.

Foto: Efrem Lukatsky, ČTK/AP

Zničený ruský tank u Kyjeva

Článek

Spoonts k výdajům řadí také všechny vypálené rakety, například řízené střely s plochou dráhou letu stojí každá okolo 1,5 milionu dolarů. Jeho výpočet nezahrnuje ruské ztráty způsobené ekonomickými sankcemi, které byly na Rusko uvaleny. Podle Bílého domu tyto sankce mohou zůstat v platnosti, i kdyby Rusko svou armádu stáhlo.

Na druhou stranu Rusko inkasuje miliony dolarů za vývoz svých nerostných surovin, zejména plynu a ropy, byť se západní státy snaží dodávky omezit.

Rusku se nepodařilo vést válku podle původního harmonogramu, upozorňují západní pozorovatelé. Mluvčí Pentagonu John Kirby připomněl, že Rusové všude na Ukrajině při postupu naráží na ukrajinský odpor.

Za dva měsíce války inkasovalo Rusko za paliva od zemí EU přes 1,5 bilionu korun

Rusko za válku platí nejen finančně, ale také velkými lidskými ztrátami, i když jejich počet nezveřejňuje.

Stanice CNBC už v březnu uvedla, že Rusové budou pociťovat dopad válečných nákladů desítky let. Ruská ekonomika by se podle CNBC mohla vrátit do situace před 30 lety a nízká životní úroveň bude Rusy provázet příštích pět let. Mezinárodní finanční institut, který zastupuje firmy ve více než 70 zemích, se domnívá, že ruský hrubý domácí produkt se letos sníží až o 15 procent.

Konec ruské ropy a odstřihnutí největší banky. Brusel představil nové sankce

Časopis Forbes napsal, že jen potopení ruského křižníku Moskva znamená ztrátu 750 milionů dolarů. Podle dubnových zpráv Ukrajinci od začátku bojů zničili ruské armádě 5000 kusů jejího vybavení, z nichž nejdražší byla právě loď Moskva.

Kirby řekl, že navzdory ohromným zbrojním nákladům se Rusům nedaří zasahovat vybrané cíle přesně řízenými střelami. Podle mluvčího za tím může být například neschopnost lidí, kteří techniku obsluhují.

Rusko přišlo na Ukrajině o nejmodernější tank T-90M

Vysoké náklady válka znamená také pro Ukrajinu. Její prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že oprava infrastruktury a náprava ekonomiky si vyžádá miliardy dolarů. List The Wall Street Journal tyto náklady odhadl až na 600 miliard dolarů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků