Článek
„Trump chce, aby Putin souhlasil s příměřím, ale to on nehodlá,“ uvedl ruský politický poradce Sergej Markov, který má těsné vazby na Kreml. Přesto se ruští zástupci jednání účastní a rozhovor se uskuteční: „Putin nemá zájem o konec rozhovorů. Zkouší manévrovat, aby tato jednání pokračovala spolu s vojenskou ofenzivou.“
„Putin je přesvědčen, že jeho síly mohou do konce roku prolomit ukrajinskou obranu a získat plnou kontrolu nad čtyřmi oblastmi, které si nárokuje pro Rusko,“ napsal Bloomberg s odvoláním na svůj zdroj, s nímž vedle soukromou diskusi.
Proto je nepravděpodobné, že by Putin nabídl Trumpovi jakýkoli smysluplný ústupek. Pro Putina jsou rozhovory jen cestou, jak ovládnout celou Luhanskou, Doněckou, Záporožskou a Chersonskou oblast s menšími náklady, bez obětí na životech vojáků a bez ztrát další techniky.
O válkychtivém postoji Kremlu vypovídala vyjádření vedoucího ruské vyjednávací delegace v Turecku Vladimira Medinského. Řekl, že Rusko bude klidně bojovat 21 let jako ve válce se Švédskem. Současně pohrozil, že by pak mohlo Rusko chtít ještě další dvě oblasti – Sumskou a Charkovskou.
I kdyby se ale podařilo Rusům prolomit frontu, je nepravděpodobné, že by vojensky bylo schopné tak rychle ovládnout všechny čtyři oblasti. Platí to zvláště o Chersonské, protože by to znamenalo překročit Dněpr.
Agentura upozorňuje, že Trump chce dosáhnout brzkého ukončení války a předpokládá, že v osobním rozhovoru Putina přesvědčí. Ruský prezidente ale nedává najevo žádný záměr zastavit boje, když jeho jednotky dál pomalu postupují, byť za cenu enormních ztrát.
Strach v Evropě
Ukrajinští a evropští politici se bojí, že se Trump bude snažit bez ohledu na postoj Kremlu za každou cenu dosáhnout jakékoliv dohody, i kdyby byla pro Ukrajinu nevýhodná.
V noci na pondělí s americkým prezidentem podle ČTK opět mluvili britský premiér Keir Starmer, francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Friedrich Merz a šéfka italské vlády Giorgia Meloniová. Kancelář britského premiéra kolem půlnoci uvedla, že politici jednali o použití sankcí v případě, že Rusko neprojeví záměr zastavit boje na Ukrajině alespoň na 30 dnů.
„Prezident Putin musí ukázat, že chce mír, přijetím 30denního příměří, které navrhl prezident Trump a které podporují Ukrajina a Evropa,“ uvedl francouzský prezident Macron po jednání.
Trojice evropských lídrů (bez Meloniové) s Trumpem hovořila už v pátek. Snažila se mu vysvětlit, že si s ním Putin chce dělat, co se mu zlíbí. Měl by si uvědomit, že pokud by se snažil prosadit pro Ukrajinu nevýhodnou dohodu, vyšel by z toho jako slabý loser.
„Putina povzbudilo, že je schopen klást na Ukrajinu maximalistické požadavky, aniž by se setkal s vážným odporem ze strany Trumpovy administrativy,“ uvedl hlavní analytik londýnské strategické zpravodajské společnosti Prims. „Putin Trumpovi nevěří, ale bude na něj tlačit, aby souhlasil s ruskou představou o příměří,“ dodal.