Článek
Ruská delegace na jednáních uvedla, že vůdce Vladimir Putin přistoupí na příměří pouze tehdy, když Ukrajina stáhne své jednotky ze zmíněných regionů a vzdá se jich, uvedly osoby obeznámené s jednáním v Istanbulu. Kreml zároveň trvá na tom, aby tyto regiony byly mezinárodně uznané, píše agentura.
Tyto požadavky, jakož i jakékoli územní ústupky, jsou pro Ukrajinu a její spojence nepřijatelné. Jsou v kontrastu i se „štědrým“ návrhem Spojených států, které už dříve nabídly, že samy uznají Krym jako ruský a že by v rámci příměří mohlo dojít ke zmrazení války na současné frontové linii.
Vyjednavač Medinskij měl Ukrajincům navíc říct, že Rusko je připravené válčit navždy. „Možná někdo u tohoto stolu ztratí ještě více svých milovaných. Rusko je připraveno vést válku navždy,“ řekl podle deníku The Washington Post

Poradce Kremlu a šéf ruské delegace Vladimir Medinskij.
Ukrajinci po pátečním jednání uvedli, že Rusové kromě stažení ze čtyř zmíněných oblastí požadovali „několik věcí, které považujeme za nepřijatelné“. Nespecifikovali ovšem, o co přesně šlo.
K jednání došlo poté, co koalice ochotných a Ukrajina navrhly Rusku bezpodmínečné 30denní příměří. To ale Rusko odmítlo a ruský vůdce Putin následně navrhl, aby se ukrajinská a ruská delegace sešly ve čtvrtek v Istanbulu k přímému jednání.
Zelenskyj tento návrh přijal a vyzval ruského vůdce, aby se s ním sešel. To ale Putin odmítl a místo sebe poslal delegaci na nízké úrovni vedenou jeho poradcem Vladimirem Medinským.
Ukrajinci – jejichž delegaci pro rozhovory vedl ministr obrany Rustem Umerov – se na jednáních s Rusy dohodli na výměně tisíce válečných zajatců na každé straně. Příměří navrhované Ukrajinci Rusové opět odmítli.
Jen několik hodin poté, co došlo k jednání v Istanbulu, ruští okupanti dronem zaútočili na minibus v Sumské oblasti poblíž města Bilopillja. Úder nepřežilo devět lidí, dalších pět bylo zraněno.