Hlavní obsah

Rusům už je jasné, že nezabrání Ukrajincům překročit Dněpr

28. 11. 2022, 9:08 – Washington

Ruská armáda připouští, že by ukrajinské jednotky mohly překročit řeku Dněpr a operovat na jejím východním břehu ve východní části Chersonské oblasti a ohrozit klíčové pozemní spojnice mezi skutečným územím Ruské federace a Krymem přes okupovanou Doněckou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Upozornil na to v neděli americký Institut pro studium války (ISW), který studoval rozložení budovaných ruských opevnění na satelitních snímcích.

Foto: Alexander Ermochenko, Reuters

Doněčtí separatisté s taženou houfnicí Giacint B

Článek

Ruské jednotky už od začátku října kopaly za Dněprem ve východní části Chersonské oblasti mohutné zákopové systémy. Byla to jasná příprava na stažení z Chersonu a celého území na západním břehu Dněpru. A budování pokračuje.

Vzhledem k tomu, do jaké hloubky jsou zákopové systémy kopány a jak daleko leží od břehu řeky, je jasné, že Rusové počítají s možností, že Ukrajinci Dněpr překročí, v čemž jim nebudou okupanti schopni zabránit, uvedl ISW.

Dodal ale, že jeho analýza satelitních snímků neřeší otázku, zda Ukrajinci v této oblasti míní přejít přes Dněpr a mají-li na to síly.

Rusové zesilují své obranné pozice podél klíčových komunikačních linií na východě Chersonské oblasti, jež spojují pozice okupačních jednotek na východním břehu Dněpru s jihovýchodní částí Chersonské oblasti, Krymem a oblastmi okolo záporožského Melitopolu.

Satelitní záběry ukazují, že Rusové upřednostňují kopání zákopů a rozmisťování protitankových zábran, tzv. dračích zubů, které jsou z betonu a tak blízko u sebe, že mezi nimi neprojedou obrněnce.

Ukrajinci zaútočili na levém břehu Dněpru

Evropa

Obrana ústí Dněpru a Bugu

Rusové současně mohutně opevňují tři kilometry široký pruh země oddělující Kinburnskou kosu od jihu Chersonské oblasti na plážích Kinburnské kosy.

Kosa je strategicky významná, protože se z ní dá kontrolovat ústí řek Dněpr a Bug, a tudíž i veškerý provoz v přístavu Mykolajiv. Ukrajinci tuto oblast ostřelují a zřejmě tam podnikli i několik výpadů.

„Ruské obranné pozice naznačují, že ruské vojenské vedení vidí pokračování ukrajinské protiofenzivy přes řeku Dněpr jako vážnou hrozbu,“ vyvodil ISW.

Pozice ruských opevnění u Kinburnské kosy naznačují, že ruské síly neočekávají, že udrží pozice na kose. Podle ISW zřejmě předpokládají, že se ji Ukrajincům podaří ovládnout, a chtějí jim zabránit v dalším postupu na jihovýchod Chersonské oblasti.

Ruská generalita se zřejmě obává možnosti, že by Ukrajinci mohli nejen Kinburnskou kosu využít jako odrazový můstek k dalšímu postupu.

Několik řad ruských obranných pozic ukazuje, že Rusové počítají i s variantou, že jejich první linie bude proražena a stáhnou se za další.

Obrana silnic, ne celé fronty

ISW upozorňuje, že obranné pozice východně od Dněpru jsou vybudovány tak, aby Ukrajincům zabránily v postupu podél komunikačních linií nebo po nich, ale ne v otevřeném terénu.

Ukrajinci většinou postupovali právě terénem jako na východě Chersonské oblasti, kde prolomili ruské obranné linie u Balaklije, což jim umožnilo obklíčit a obsadit ruské opěrné body Izjum a Kupjansk.

Vojáky přeskupujeme, tvrdí Moskva o stahování ruských sil od Balakliji a Izjumu

Evropa

Analytici přímo píší, že většina ruských polních opevnění na východě Chersonské oblasti je optimalizovaná „pro obranu proti postupu podél cest a mohla by být velmi zranitelná při obchvatech přes otevřený terén“. „Většina těchto pozic má otevřené boky končící uprostřed polí,“ uvedl ISW.

Dodal, že mnohé ani nezasahují daleko od silnice, většinou jen do vzdálenosti, aby umožnily cestu pokrýt palbou z obou stran. Posty navíc nejsou dost blízko od sebe, aby se navzájem mohly podporovat palbou. Ani dračí zuby nezasahují od silnic dost daleko do polí, aby zabránily ukrajinským motorizovaným jednotkám posty obklíčit.

Rusové zřejmě spoléhají na to, že aktuální „rasputice“ na Ukrajině, kdy je půda po podzimních deštích rozměklá, neumožní Ukrajincům snadný postup mimo silnice. V zimě však půda promrzne. A i po jarním tání zase ztuhne.

Podcenění nebezpečí velkého obchvatu

Obranné linie jsou navíc jen na jihu Chersonské oblasti a nezasahují až ke Kachovské přehradě. Pokud by ukrajinské jednotky překročily Dněpr u Nové Kachovky a z předmostí se stočily na jih, Rusům by hrozil vpád do týlu a obklíčení.

ISW upozorňuje, že ze strategického pohledu jde o chybu. I vyřazení jedné ze dvou hlavních pozemních cest na Krym by výrazně omezilo logistickou podporu jednotek na poloostrově i nedaleko od břehů Dněpru.

Ruské síly by se zřejmě pokusily zdržet (zpomalit) ukrajinskou ofenzivu na levém břehu Dněpru, a ne ji hned zastavit. Čekaly by přitom na posily. Podle ISW Rusové do první linie nasazují nedostatečně vycvičené a vyzbrojené mobilizované zálohy, zatímco profesionálnější jednotky zůstávají ve druhé a třetí linii.

Kreml chystá druhou vlnu mobilizace, píše ISW. Putin přitom mluvil o konci

Válka na Ukrajině

Reklama

Výběr článků