Hlavní obsah

Ruští vojáci na videu zastřelí bezbranné civilisty zezadu: Ukrajinci identifikovali prvního pachatele

2. 9. 2022, 17:19

Reportáž americké CNN tehdy obletěla celý svět. Je o pětici ruských okupantů, kteří se v březnu vloupali u dálnice na Kyjev do jednoho ze salonů a chladnokrevně popravili bezbranné civilisty. Ukrajinská prokuratura nyní věří, že má dostatek důkazů k zahájení trestního stíhání proti jednomu z pachatelů.

Foto: CNN

Reportáž CNN zobrazující chladnokrevnou vraždu ukrajinských civilistů

Článek

Úřad prokurátora v Buči uvedl, že reportáž stanice CNN byla k identifikování pachatelů klíčová. První, proti kterému Ukrajinci zahajují trestní stíhání, se jmenuje Nikolaj Sergejevič Sokovikov.

Obviněn je z „porušení válečných zákonů a zvyklostí“ a z „úmyslné vraždy“. Ruská strana už byla informována.

Ukrajinská prokuratura uvedla, že identifikace podezřelého trvala několik měsíců, vyšetřovatelé nechtěli udělat chybu. Jak přesně vojáka vystopovali, prozradit nechtěli.

Vyšinutí ruští vojáci zastřelili bezbranné civilisty do zad, ukazuje video

K vraždě došlo 16. března před autosalonem u dálnice na Kyjev; CNN, která získala záběry z místa, svou reportáž odvysílala v květnu.

„Bitva podél této silnice byla evidentně nelítostná. Ale to, co se stalo před touto prodejnou, nebyla bitva mezi vojáky, ani mezi vojáky a ozbrojenými civilisty. Bylo to zbabělé, chladnokrevné zabití neozbrojených mužů ruskými vojáky,“ uvádí novinářka CNN.

Pětice ruských okupantů se snažila vloupat do podniku, střílela do zamčených dveří a rozbíjela okna.

Na záběrech z bezpečnostní kamery jsou vidět dva muži – majitel autosalonu a hlídač – jak k nim přistupují s rukama nad hlavou.

Hlídač ještě volal o pomoc

Nejprve jsou prohledáni – okupanti je prý žádali o cigarety – načež se po krátké konverzaci oba otočí a odcházejí bezstarostně pryč.

V tu chvíli se však vojáci obrátí a zezadu na ně zahájí palbu. Oba civilisté padají k zemi.

Majitel zřejmě zemřel na místě. Strážný se ještě dokázal zvednout a odkulhal ke svému stanovišti, kde si telefonem přivolal pomoc místní domobrany, než však stačila přijet, vykrvácel.

Rusové rekonstruují divadlo v Mariupolu ve snaze zakrýt válečné zločiny

Ukrajinský soud zmírnil trest prvnímu odsouzenému ruskému vojákovi

CNN již dříve identifikovala oběti. Jednou z nich byl majitel vykradeného obchodu, jehož rodina si nepřeje být jmenována. Druhým byl Leonid Oleksijovyč Pljac, 68letý dědeček, který tam pracoval jako hlídač.

Kromě vraždy ukazuje video z bezpečnostních kamer další neprofesionální chování vojáků, kteří na něm pijí a připíjejí si. Podle uniforem bylo jasné, že se jedná o příslušníky invazivních sil, což potvrdila i analýza toho, kdo v dané době kontroloval jakou oblast, píše CNN, která se opírala i o výpovědi svědků.

Reklama

Výběr článků