Hlavní obsah

Nejvíce součástek je z USA. Ukrajinci ve Lvově ukázali sestřelené ruské zbraně

3:18
3:18

Poslechněte si tento článek

Ukrajinci přímo v areálu lvovské radnice, kde se v pátek konalo setkání představitelů Evropské unie, vystavili několik sestřelených ruských dronů a dalších zbraní, které si následně prohlédli šéfové evropských diplomacií. Ke každé zbrani přitom Ukrajinci vytvořili graf, který ukazuje, z jakých zemí pocházejí součástky, z nichž byly zbraně sestrojené. Společným jmenovatelem všech ukázaných kořistí jsou Spojené státy.

Foto: Vojtěch Bauer, Novinky

Ruský dron Lancet

Článek

(od našeho zpravodaje ze Lvova)

Jednou z kořistí je sebevražedný útočný dron Lancet, který Ukrajinci sestřelili 4. listopadu 2023 poblíž Charkova. Podle Kyjeva 37,9 procenta součástek pochází z USA, dalších 20,7 procenta pak z Německa. Na třetím místě je Jižní Korea se 17,2 procenta. Další součástky jsou pak z Číny, Nizozemska a Švýcarska.

Další zbraní je naváděná střela 9M544 Tornado-S. Ta je podle Ukrajiny vyrobena ze 70,1 procenta amerických součástek, 14,9 procenta švýcarských a 11,2 procenta čínských. Necelá čtyři procenta pak pochází z Velké Británie.

Foto: Vojtěch Bauer, Novinky

Naváděná střela 9M544 Tornado

Vůbec nejvyšší podíl amerických součástek pak je v naváděcím modulu pro sovětskou leteckou pumu FAB-500. Tento modul je vytvořen z amerických částí z 80 procent, z dvaceti pak z čínských.

Foto: Vojtěch Bauer, Novinky

Naváděcí modul pro sovětskou leteckou pumu FAB-500

Nejsou to ovšem jen ruské zbraně, které jsou tvořeny americkými součástkami. Například severokorejskou balistickou střelu krátkého doletu KN-23 tvoří 53 procent dílů z USA. Dalších 19,4 procenta pak z Nizozemska a shodně 5,9 procenta z Německa, Singapuru, Švýcarska a Číny.

Foto: Vojtěch Bauer, Novinky

Zbytky severokorejské střely KN-23

Kromě rozboru součástek Ukrajinci ukázali také čínské náboje nebo severokorejské rakety, které obě země Rusku dodávají. Jde například o protitankovou severokorejskou střelu 9M113 „Konkurs“, 60 mm minu M-83A vyrobenou v Číně nebo čínský náboj ráže 7,62. 

Severní Korea a Čína jsou společně s Íránem vůbec tím největším ruským podporovatelem. Poslední zmíněný do Ruska dodává například sebevražedné drony HESA Šáhid-136. I ten Ukrajinci ve Lvově ukázali.

Foto: Vojtěch Bauer, Novinky

Čínský náboj ráže 7,62 mm a čínská mina

Ačkoli je zřejmé, že Ukrajinci na jednání vysoce postavených evropských představitelů vyselektovali určité ruské zbraně pro demonstraci, že západní země se podílí na ruském vyzbrojování, o stejné skutečnosti se v minulosti hovořilo opakovaně.

Například agentura Reuters zkraje loňského roku s odkazem na prezidenta Volodymyra Zelenského uvedla, během prvních deseti měsíců roku 2023 získalo Rusko součástky ze Západu i přes sankce za 2,9 miliardy dolarů (přes 65 miliard korun).

„Ve vzorcích zničených nebo ukořistěných ruských zbraní byly nalezeny výrobky více než 250 západních společností,“ uvedla tehdy kancelář ukrajinského prezidenta.

Týdeník Newsweek loni v září uvedl, že více než polovina součástek do všech ruských zbraní nalezených na Ukrajině pochází z Číny.

Podle agentury Bloomberg se pak do Ruska dostávají například americké čipy, které byly vyrobeny až poté, co Západ na Rusko uvalil sankce kvůli jeho agresivní válce na Ukrajině. Tyto čipy pak následně okupanti montují do raket a zabíjejí s nimi ukrajinské civilisty, dodala agentura s tím, že nejvíce se do Ruska americké čipy dostávají přes Čínu a Hongkong.

Výběr článků

Načítám