Hlavní obsah

ČEZ skončí s přímým odběrem plynu od Gazpromu. Kupuje málo, v rublech neplatí

2. 5. 2022, 15:16

Přímé dodávky plynu od ruského Gazpromu zajišťují pro zákazníky ČEZ Prodej jen velmi nízký podíl. Přímý kontrakt mezi ruským energetickým gigantem a největší českou energetickou firmou letos skončí, řekl mluvčí polostátní společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Situaci sledujeme a vyhodnocujeme, uvedl.

Foto: Petr Horník, Právo

Ilustrační snímek

Článek

Ostatní čeští dodavatelé energií plyn nekupují přímo od Gazpromu, ale vesměs na energetické burze v nizozemském Rotterdamu nebo na brokerských platformách.

Podle Deníku N čeká ČEZ další platba za plyn koncem května. Kříž deníku řekl, že rublový účet v Gazprombance si firma dosud neotevřela.

Rusko se minulý týden rozhodlo přestat dodávat plyn do Polska a Bulharska, protože tamní energetické firmy odmítly přistoupit na požadavek prezidenta Vladimira Putina platit za klíčový zdroj energie v rublech.

EU podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové s tímto scénářem počítala a obě země začaly dostávat plyn od svých sousedů. Unijní země ruský požadavek rublových plateb označují za porušení smluv.

Gazprom snížil dodávky plynu do EU a Turecka, do Číny naopak výrazně zvýšil

Válka na Ukrajině

Gazprom v neděli uvedl, že pokračuje v dodávkách zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu v souladu s požadavky zákazníků. Smluvní závazky Gazpromu na dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu pro letošní rok činí 40 miliard metrů krychlových, což je přibližně 110 milionů metrů krychlových denně, uvedla podle agentury RIA Novosti plynárenská společnost.

Západ hodlá omezit nákup ruských energetických surovin, protože nechce takto pomáhat financovat válku na Ukrajině. V případě plynu ale Evropská unie není jednotná.

Německo podle Baerbockové podporuje unijní embargo na dovoz ruské ropy

Zahraniční

Podle plánů Bruselu by se EU přesto již letos mohla obejít bez dvou třetin dodávek ruského plynu a ropy. Docílit toho chce posílením dovozu z dalších států, jako jsou USA či Katar, rychlejším zapojením obnovitelných zdrojů či úsporami energie.

Reklama

Výběr článků