Hlavní obsah

Opálení bez spálení. Zjistěte, jak se letos zdravě slunit

Značná část populace si stále nepřipouští, že používání opalovacích přípravků je nutné, a to nejen v létě. Pokud lidé tyto přípravky nepoužívají, dobrovolně zvyšují statistiky výskytu kožních onemocnění a rakoviny kůže. Melanom ale není zdaleka ten jediný důvod, proč byste používání opalovacích přípravků měli začít brát vážně!

Foto: freepik.com

Opálená pokožka si během let vybírá svou daň. Jak se vyhnout rizikům?

Článek

Přestože se většina z nás po dlouhé zimě těšila, až bude konečně plnými doušky doplňovat vitamin D a čerpat pozitivní energii při teplých slunečních dnech, neměli bychom přitom zapomínat na škodlivost ultrafialového záření. Mnozí z nás sice vědí, že používáním opalovacích přípravků v letních měsících předejdou spálení, ale skutečně by se mělo jednat jen o sezonní záležitost během letních dovolených?

TIP: Opalovací prostředky pro všechny typy pokožky naleznete na webu rodinné lékárny Vitalpoint.

Anketa

Chráníte se před slunečními paprsky po celý rok?
ANO. Znám rizika spojená se slunečním zářením
25,2 %
NE. Opalovací prostředky používám většinou jenom během dovolené
56,9 %
NE. Sluníčko je podle mě zdravé, proto opalovací prostředky nepoužívám vůbec
17,9 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 1150 čtenářů.

UVA i UVB záření si kůže pamatuje

UV záření tvoří pouze pět procent slunečního záření, které dopadá na zemský povrch. I přesto je poměrně silné. Na zemi pronikají UVA a UVB záření, která mají vliv na lidskou pokožku.

  • UVA záření: Nebolí, ale o to víc může být nebezpečné. Je natolik silné, že proniká skrz mraky, sklo i epidermis. Proniká hluboko do kůže a způsobuje celou řadu kožních problémů.
  • UVB záření: Na rozdíl od UVA záření je UVB záření blokováno mraky a sklem. Je zodpovědné nejen za opálení, ale také spálení pokožky, sluneční alergii a rakovinu kůže.

„Lidská kůže navíc nezapomíná, kolikrát jsme se za život spálili. V pokročilém věku nám vystaví účet. Sčítá jak opakovaná spálení, tak opakovaná opálení bez spálení, obojí je pro kůži zdravotní i kosmetická zátěž. Na ochranu před sluncem by se mělo hledět o to více v dětském věku, kdy se riziko onemocnění kůže zvyšuje,“ říká PharmDr. Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint.

Slunce – dobrý sluha, ale zlý pán. Kdy je opalování zdravé a kdy už škodí

Slunce si spojujeme s pohodou a dobrou náladou. Na sluníčku navíc nachytáme vitamin D, který je dobrý na kosti a pomáhá předejít řadě nemocí. K jeho vytvoření ale údajně stačí pouhých patnáct minut na slunci denně, nikoli několik hodin grilování na pláži. Paprsky mají i svou odvrácenou tvář. Podle odborníků České akademie dermatovenerologie negativní účinky ultrafialového neboli UV záření na lidskou kůži převažují nad pozitivními.

Výhody opalováníRizika opalování
Při mírném vystavování se slunci může zvýšit hladinu vitaminu D.Pokaždé, když se člověk opaluje, poškozuje DNA v kůži. To zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže, bazocelulárního karcinomu, spinocelulárního karcinomu a melanomu.
Mnoho lidí považuje opálenou pokožku za estetičtější.S přílišným slunečním zářením může pokožka předčasně stárnout, což vede k vráskám, rýhám, uvolněné kůži a hnědým skvrnám. Opálení může také zviditelnit strie.
Studie ukazují, že vystavení UV záření může zlepšit náladu člověka.Když lidé tráví volný čas venku, je snadné nesprávně odhadnout, jak moc je kůže vystavena slunci, což může vést ke spálení.
Studie naznačují, že vystavení slunci může snížit výskyt ekzému a rýmy u dospívajících.

Proč kůže na sluníčku hnědne?

Po průniku ultrafialového záření do kůže se poškodí DNA buněk. To nastartuje ochranný proces pigmentace, tedy způsobí to opálení, a většinou se tělu podaří vzniklé chyby v genetické informaci napravit. Pokud ne, chyba se může kopírovat při buněčném dělení do dceřiných buněk, a v nejhorším případě vznikne rakovina.

Co by měl splňovat kvalitní opalovací krém, aby byl účinný?

V dnešní době je na trhu spousta opalovacích přípravků, které slibují spolehlivou ochranu před sluníčkem. Účinný opalovací přípravek musí mít tyto tři vlastnosti: SPF 30+, širokospektrální voděodolný.

1. SPF 30 A VYŠŠÍ

SPF neboli ochranný faktor nám prozradí, kolik procent UVB záření dokáže krém odfiltrovat.

  • SPF 10: opalovací krém s faktorem 10 odfiltruje 90 % UVB záření
  • SPF 30: opalovací krém s faktorem 30 odfiltruje cca 97 % UVB záření
  • SPF 50: opalovací krém s faktorem 50 odfiltruje cca 98 % UVB záření

2. ŠIROKOSPEKTRÁLNÍ

Širokospektrální krém znamená, že chrání vaši kůži proti oběma typům škodlivého ultrafialového záření – UVA i UVB. Jak poznáte širokospektrální opalovací přípravek? Ochranu před UVB zářením prozrazuje SPF. Jestli krém chrání i před UVA, poznáte podle loga UVA v kroužku na obalu krému. Takovým krémem je například Avène Sun Intense Protect Ultra voděodolný fluid SPF 50+ .

3. VODĚODOLNÝ

Nápis voděodolný znamená, že i po dvou 20minutových koupáních by si měl krém udržet své ochranné vlastnosti alespoň z 50 procent.

ZAPAMATUJTE SI: Po styku s vodou klesne SPF opalovacího přípravku zhruba o polovinu a proto i voděodolný krém je dobré znovu aplikovat cca po dvou hodinách.

Spolehlivý bodyguard, který ochrání celou vaši rodinu

Chystáte se za sluníčkem s celou rodinou a nechcete s sebou tahat deset různých druhů opalovacích přípravků? Vsaďte na toho, který v sobě spojuje všechny potřebné vlastnosti, a navíc je vhodný i pro ty nejmenší a pro pokožku, která se na slunci vždy spálí. Avène Sun Intense Protect Ultra voděodolný fluid SPF 50+ garantuje širokospektrální sluneční ochranu, která chrání nejen před UVB-UVA zářením, ale také před nebezpečnou částí slunečního záření - viditelným vysoce energetickým modrým světlem HEV.

Proč si jej zvolit za nového člena rodiny?

  • Vhodný i pro kojence od 6ti měsíců, těhotné ženy, na ochranu jizev a tetování
  • Velmi vysoká účinnost při použití minima chemických filtrů
  • Složení neobsahuje nanočástice
  • Neštípe v očích
  • Ultra voděodolný
  • Chrání DNA buněk, chrání kůži před fotostárnutím a před volnými radikály
  • Složení, které respektuje oceán a minimalizuje dopad na životní prostředí
  • Mezinárodní uznání a partnerství s Evropskou nadací proti rakovině kůže
  • Příjemná textura, která nelepí a nezanechává bílé stopy
  • Vstřebává se za tři vteřiny
Foto: vitalpoint.cz

Je vhodný zejména pro velmi citlivou kůži a do extrémních slunečních podmínek

Co je modré světlo HEV a jak se před ním chránit?

Nejen UVB a UVA záření škodí naší pokožce. Ve slunečních paprscích se skrývá další nepřítel - vysokoenergetické viditelné modré světlo (HEV – High energy visible blue light). Způsobuje poškození DNA buněk, předčasné stárnutí kůže a vznik hyperpigmentací. Modré světlo je zodpovědné za 25 % poškození kůže sluncem.

Avène Sun Intense Protect Ultra voděodolný fluid SPF 50+ poskytuje velmi vysokou ochranu před sluncem a před dehydratací citlivé kůže způsobenou opalováním, chlórem či mořskou solí díky inovativnímu fotoprotekčnímu filtru TriAsorbTM. Obsahuje účinné látky:

  1. Fotostabilní patentovaný filtrační systém - minimální množství filtrů (4) zajišťujících maximální ochranu před širokým spektrem UVB a UVA zářením a vysokoenergetickým modrým světlem.
  2. Antioxidační složka zajišťuje antioxidační účinek pro komplexní ochranu buněk.
  3. Termální voda Avène zklidňuje, zjemňuje citlivou pleť a působí proti podráždění.

Citlivá pokožka si žádá citlivé zacházení

Trápí vás alergie na chemické filtry obsažené v běžných opalovacích přípravcích? Máte citlivou pokožku či trpíte atopickým ekzémem? Pak si můžete s úlevou vydechnout. Přípravek Bioderma Photoderm MINERAL Fluid SPF 50+ s obsahem 100 % minerálních filtrů díky buněčné ochraně v kombinaci se slunečními filtry chrání pokožku před oxidativním stresem a zaručí pokožce potřebnou ochranu.

Ideální pro citlivou, intolerantní, alergickou pokožku na chemické filtry a parfemaci:

  • 100% MINERÁLNÍ FILTRY: oxid zinku a oxid titanu chrání před UVA a UVB
  • BUNĚČNÁ OCHRANA chrání buňky před oxidativním stresem díky obsahu vitaminu E
  • Zaručuje optimální toleranci a zvýšenou bezpečnost
  • Díky inovované ultra-fluidní textuře nezanechává na pokožce mastný film ani bílé stopy a velmi snadno se roztírá
Foto: vitalpoint.cz

Bioderma Photoderm MINERAL Fluid SPF 50+ je opalovací krém vytvořený pro citlivou pokožku nebo pokožku alergickou na parfemaci či chemické filtry

Desatero zdravého opalování pro celou rodinu

Sluníčko k létu zkrátka patří, a i vy si jej chcete užít plnými doušky. Abyste si opalování užili s pocitem, že jste svou kůži ochránili co nejvíce, měli byste dodržovat deset jednoduchých pravidel.

PravidloJak a proč jej dodržovat
1. Připravte svou pokožku na opalováníZe začátku to nijak nepřehánějte a dobu na sluníčku postupně prodlužujte. Své pokožce navíc můžete pomoci přípravky s vitaminy B či betakarotenem.
2. Namažte se 30 minut předemJeště než vyrazíte na sluníčko, nezapomeňte se s předstihem namazat kvalitním opalovacím krémem. Doporučuje se 30 minut před pobytem na slunci.
3. Nezapomínejte na ochranu očí a pokožky hlavyPořiďte si kvalitní sluneční brýle s UV filtrem 400 nm. Pokud si rádi venku přečtete knížku, mějte ji raději ve stínu. Nezapomínejte ani na klobouk či kšiltovku.
4. Vynechte pobyt na sluníčku mezi 11. a 15. hodinouV čase mezi 11. a 15. hodinou je sluneční záření nejsilnější, a proto je lepší se pobytu na sluníčku v tomto čase vyhnout.
5. Opatrní buďte i ve stínuVelmi častou chybou je, že jakmile je jen trochu pod mrakem, opalovací krém zcela vynecháte. To je ale špatně. Až 90 % slunečních paprsků totiž proniká i lehkými mraky, nebo například i látkou slunečníku, proto i pod slunečníkem se nezapomeňte namazat.
6. Dejte si pozor na plochy, které odráží slunceNa naši pokožku působí nejenom sluneční paprsky přímého slunce, ale i ty odražené, například od vodní hladiny nebo od písku.
7. Hydratace je nezbytnáV letní teplé dny se více potíme, a můžeme tak ztratit 0,3–2 litry tekutin za hodinu, které je třeba doplnit.
8. Reaplikujte opalovací krém po koupáníI přesto, že používáte voděodolný opalovací krém, je potřeba se po každém koupání znovu namazat.
9. Pořiďte si oblečení s UV ochranouPokud máte malé děti, je takové oblečení v podstatě nezbytností. Pokožka dětí je na rozdíl od pokožky dospělých tenčí a snadněji propouští UV záření.
10. Zapomeňte na parfémyS parfémy byste měli být přes léto opatrní. V kombinaci se slunečními paprsky mohou na kůži způsobovat pigmentové skvrny.

ZAPAMATUJTE SI: Aby bylo dosaženo deklarovaného stupně ochrany (SPF), musí být opalovací prostředek nanesen v doporučeném množství – a to cca 6 čajových lžiček na tělo jedné průměrné dospělé osoby. Stačí, abyste toto množství snížili o polovinu, a účinnost ochrany se sníží na jednu třetinu.

Antioxidanty ochrání tělo zevnitř

Kůži je potřeba před UV paprsky chránit nejen zvenčí a pomocí vhodné stravy s doplňky stravy také zevnitř. S přípravou na opalování a udržením žádaného odstínu na co nejdelší dobu je právem spojován betakaroten, který najdeme například v přípravku Viridian Beta Karoten. Obsahuje přírodní formy karotenoidů získaných z řasy Dunaliella Salina a beta karoten, který je v těle přirozenou formou transformován na vitamin A.

Foto: vitalpoint.cz

Vitamin A a beta karoten přispívají ke zdravé a krásně opálené pokožce

TIP: Popravdě, zdravé opalování dnes už neexistuje, ale můžeme se k němu svým zodpovědným přístupem hodně přiblížit. A také není na škodu zamyslet se nad bezpečnější volbou v podobě samoopalovacích krémů nebo samoopalovacích nástřiků. Vše potřebné pro ochranu pokožky při opalování naleznete na webu lékárny Vitalpoint.

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Novinky.cz.

Výběr článků

Načítám