Hlavní obsah

Domácí kutilové by se do elektrárny pouštět neměli, prodraží se jim to

Vlastní fotovoltaické elektrárny jsou mezi českými domácnostmi hitem. Za enormní oblibu může energetická krize a stoupající ceny energií. A protože jsme národ kutilů, mnohé napadne, že si fotovoltaiku instalují na střechu sami. Vzhledem k technické náročnosti to ale nemusí být dobrý nápad.

Foto: Acetex.cz

Jedině profesionální instalace fotovoltaiky zaručí její bezpečné fungování

Článek

Fotovoltaika představuje ekologický zdroj energie a pro domácnosti výrazné snížení nákladů na elektřinu, které mohou dosahovat až 70 % ročních nákladů. Ale může si tuto technologii nechat nainstalovat každý? Jaké jsou možnosti domácích fotovoltaických elektráren a jaká úskalí jejich instalace?

Z podstaty věci je fotovoltaická elektrárna systém náročný na elektroinstalace. Zároveň, aby byla maximálně efektivní, je třeba zohlednit řadu dalších technických parametrů, a to ještě předtím, než se na střechu nainstaluje první panel. „Domácím kutilům rozhodně nedoporučujeme, aby se do instalace fotovoltaické elektrárny pouštěli sami. Při špatném zapojení elektroinstalace může velice snadno dojít ke zkratu a požár je doslova na střeše,“ upozorňuje jednatel společnosti Acetex, která se zabývá energetickou optimalizací rodinných domu, René Milota a pokračuje: „Na instalaci fotovoltaiky vždy doporučuji zkušenou profesionální firmu. Že se jedná o profíky, pozná zájemce už podle přístupu v přípravné fázi. Taková firma dělá návrhy na základě osobní obhlídky, a nikoli podle nějakých snímků z Google Maps.“

Za konzultaci se neplatí

Předrealizační konzultaci by profesionální firma měla poskytnout zdarma. Jde o zásadní krok při rozhodování, zda si fotovoltaiku na svůj dům instalovat, či ne. Odborná firma by měla vzít v potaz veškeré aspekty instalace fotovoltaických panelů, jako jsou parametry střechy, včetně výklenků a vikýřů, a její členitost. Tomu by měla přizpůsobit umístění panelů, jejich sklon a orientaci. Dále je třeba vyhodnotit spotřebu domácnosti a stav elektroinstalace a tomu přizpůsobit dimenzování výkonu a použití technologie.

Foto: Acetex.cz

Nezanedbatelnou výhodou těchto panelů je, že jejich design dává po osazení střeše i estetickou hodnotu

Dalším krokem je ujasnit si, jak bude vyrobená energie využívána. Zda je majitel schopen ji spotřebovat v daném čase či bude přebytky ukládat do baterie nebo prodávat do distribuční sítě. Na základě těchto údajů pak odborná firma předloží zájemci konkrétní nabídku technického řešení včetně rozpočtu a garance státní dotace. Obavy z administrativy potřebné k vyřízení dotace nejsou na místě, profesionální firma vše zařídí za zákazníka. A právě výše dotace často rozhoduje o tom, zda domácnost do projektu půjde. Její výše se pohybuje dle lokality od 205 000 do 225 000 korun a pokrýt z ní lze až půlku nákladů.

Společnost Acetex u domácích fotovoltaických elektráren využívá monokrystalické celočerné panely AEG s half-cut články a busbar technologií s jednotlivým výkonem panelu 430 až 500 Wp. Díky použití half-cut článků a technologie 9 busbar dosahuje panel lepšího výkonu i při slabém slunečním svitu.

Nejen funkčnost, ale i design

Dnes už dávno neplatí, že fotovoltaika hyzdí stavbu. Právě celočerné panely mají i estetickou hodnotu. Jak již bylo řečeno, sklon a orientace panelu má vliv na jeho výkonnost. Ideální je instalovat je v úhlu 35° až 45° a s orientací na jih. Lze je instalovat i pod jinými úhly a s jinou orientací, majitel ovšem musí počítat s tím, že to může mít vliv na výkonnost fotovoltaické elektrárny. Odborná firma vypočítá, jak bude vyrobená energie využita v čase, a podle toho doporučí kapacitu bateriového úložiště. Právě optimalizace celkového řešení na základě zkušeností se stovkami realizací je velkou přidanou hodnotou profi firmy, které sebezručnější domácí kutil nedosáhne. Odborná firma navíc disponuje patřičným oprávněním k instalaci a získání dotace.

Foto: Acetex.cz

Správná elektroinstalace zajistí bezpečné fungování fotovoltaické elektrárny, nechte ji raději na profících

„Zákazník může vybírat z řady možností, které mu umožní zefektivnit soběstačnost. Především je to využití virtuální baterie či pořízení baterie fyzické pro uchování přebytků energie. Za zvážení určitě stojí také kombinace fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem, které zajistí ohřev vody, tedy i vytápění,“ vysvětluje možnosti René Milota.

Dotace od státu a instalace za pár dnů

Jakmile klient odsouhlasí navrhované technické řešení a rozpočet, zpracuje dodavatel projektovou dokumentaci a jednopólové schéma. Zároveň podá žádost o připojení fotovoltaické elektrárny k distribuční síti a také žádost o státní dotaci. Teprve po schválení dotace, kdy má klient jistotu, že mu stát na fotovoltaiku přispěje, nastává odborná instalace fotovoltaické elektrárny, která trvá 2 až 4 dny.

Když je elektrárna na střeše, následuje revizní kontrola, po níž klient obdrží revizní zprávu. Tu zhotovitel doloží distributorovi jako podklad pro paralelní připojení a výměnu elektroměru za 4Q. Jako poslední krok se zpracuje doložení realizace a zažádá se o vyplacení dotace na klientův účet.

Spolupráce klienta a dodavatele pokračuje i po předání fotovoltaiky. „Firma Acetex se stará o záruční a pozáruční servis. Ten je spojen s monitoringem zařízení a možností vzdálené optimalizace a nastavení,“ uzavírá René Milota.

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Novinky.cz.

Výběr článků

Načítám