Hlavní obsah

Diagnostika nádoru kosti je pro laika téměř nemožná, nesmíte se nechat u lékaře odbýt

2. 2. 2023, 9:00 – Praha

Ortopedie se zabývá pohybovým aparátem člověka, konkrétně prevencí, léčbou a rehabilitací. Kdežto onkologická ortopedie zkoumá jak nádory kostí, tak i měkkých tkání. O onkologických onemocněních pohybového aparátu v dnešním dílu podcastu Neklepat! hovoří vedoucí centra a chirurgické části onkologické ortopedie Jan Lesenský z Fakultní nemocnice Bulovka a jeho pacientka Alice Rybáčková, které zachránil život.

Foto: Novinky

Podcast Neklepat!

Článek
V DNEŠNÍM DÍLE SE MIMO JINÉ DOZVÍTE:
  • Nejagresivnější nádory postihují nejmladší pacienty, sarkomy měkkých tkání postihují pacienty dospělé (5:42)
  • Praktický lékař by měl mít „onkologický reflex“ (8:44)
  • Místo nádoru jí řekli, že má artrózu třetího stupně, lékařka odmítla pacientku řešit (12:01)
  • Díky synovi se pacientce dostalo pomoci (16:01)
  • Odrazování jiných lékařů od hledání řešení (25:14)

Pacienty, kterých se onkologická ortopedie týká, můžeme rozdělit do dvou skupin. První jsou pacienti s takzvanými primárními nádory kostí a druhou pacienti s metastázami kostí (druhotná ložiska nádoru, pozn. red.).

„Slovo nádor má konotaci, kdy si většina lidí myslí, že jde o zhoubné onemocnění, ale velká většina nádorů je nezhoubných. Těm opravdu zhoubným nádorům kostí říkáme sarkomy,“ říká ortoped Jan Lesenský v úvodu podcastu. V české populaci se jejich incidence pohybuje kolem 20 až 30 ročně.

Anesteziolog Josef Škola: Předchůdce dnešní anestezie je kokain, dodnes se používá

Podcasty

Podle Lesenského nádory kostí nemají specifické příznaky, pacienti mohou mít například pocit namoženého svalu, diagnostika je proto pro laika nemožná. „Přišla jsem jednou domů a najednou mě zničehonic začala bolet noha. Myslela jsem si, že ten den jsem jen víc chodila, trošku to přehnala. Jenže noha mě začala bolet víc a víc,“ vysvětluje v podcastu pacientka Alice Rybáčková.

Sarkom odhalil až druhý rentgen

Po rentgenu řekla doktorka Rybáčkové, že trpí artrózou, léky na bolest ale nezabíraly. Než se dostala na pohotovost, objevila se u ní trombóza, díky které lékaři zjistili nález metastáz na plicích. Po druhém rentgenu objevili doktoři sarkom.

„Já jsem z doktorova chování pochopila, že člověk s metastázami je odepsaný a nic se s ním dělat nebude,“ vzpomíná na svou prognózu.

Foto: Novinky

Ortoped Jan Lesenský.

S pomocí svého syna paní Rybáčková vyhledala doktora Lesenského. „Pracovali jsme s nádorem, který měl v průměru 30 centimetrů, byla rozpuštěná půlka pánve a kyčelní kloub prakticky neexistoval,“ dodává Lesenský s tím, že se tumor nacházel i v děloze.

Paní Rybáčkové hrozila amputace nohy nebo operace s rizikem vykrvácení. Všechno ale dobře dopadlo a dnes už může bezbolestně chodit. Posluchačům radí se o diagnózách více informovat.

„V dnešní době internetu si člověk leccos vyčte, já bych si to nenašla, ale kdyby to neudělal můj syn, tak bych se o panu doktorovi nejspíš nikdy nedozvěděla,“ dodává pacientka.

Více o průběhu léčby paní Rybáčkové, o kostních nádorech a o tom, na koho se v podobných případech obrátit, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete poslechnout v audio přehrávači v úvodu článku.

Vydejte se do hlubin českého zdravotnictví s redaktorkou Kristýnou Léblovou a jejími hosty. Podcast vychází každý čtvrtek na serveru Novinky.cz, Spotify, Apple Podcastech nebo platformě Podcasty.cz.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Reklama

Související články

Výběr článků