Hlavní obsah

Existují pacienti, které od cigarety nic neodradí, říká pneumoonkolog Havel

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Ročně podlehne rakovině plic v Česku kolem pěti tisíc lidí. Bohužel ji nelze odhalit v počátku, ale zpravidla až když je pozdě. Nemoc si většina z nás spojuje hlavně s kuřáky, ale týká se i nekuřáků. V pořadu Neklepat! hovoří přední český pneumoonkolog z Fakultní Thomayerovy nemocnice Libor Havel, který sice všem doporučuje nekouřit, ale navrhuje i alternativní řešení, když prostě kouřit chcete…

 
Článek
V DNEŠNÍM DÍLE SE MIMO JINÉ DOZVÍTE:
  • Jaké jsou příznaky rakoviny plic? (3:49)
  • Kolik pacientů s rakovinou plic je kuřáků? (7:52)
  • Jsou rizikem táboráky nebo svíčky? (12:15)
  • Kouření vodních dýmek je svinstvo (14:20)
  • Inhalace hnijícího tabáku (17:50)
  • Existují pacienti, kteří i po vyléčení začnou znovu kouřit (20:18)
  • V Česku běží program screeningu (26:10)

„Ročně si vyslechne diagnózu rakoviny plic asi 6500 našich spoluobčanů a něco přes 5000 zároveň tentýž rok na tuto diagnózu zemře. Tím se rakovina plic společně s rakovinou slinivky řadí do raritní skupiny zhoubných nádorů, kde incidence rovná se prakticky mortalita. Jinými slovy – když tu nemoc dostaneš, tak na ni také brzy zemřeš,“ řekl hned v úvodu pneumoonkolog Libor Havel s tím, že dřív odborníci nechtěli vůbec rakovinu plic řešit, což se v posledních deseti letech razantně zlepšilo.

Lékař také říká, že jakmile už člověk vnímá nějaké příznaky, je většinou pozdě. Díky technice CT zobrazovací metodě se snaží karcinomy objevit dříve a tím i snižovat mortalitu, a to až o 20 procent.

Jeden ze sedmi kuřáků onemocní

V dřívějších dobách bylo zvykem, že se kouřilo všude. I v ordinacích lékařů. Nekuřáci v těchto prostorách byli a jsou podle Havla ohroženi stejně jako aktivní kuřáci. Navíc je zde i skupina lidí, kteří mají danou genetickou predispozici vzniku rakoviny.

Chladnější bydlení je zdravější, pokud nejsme už moc zdegenerovaní, říká imunolog

Podcasty a pořady

„Devadesát procent pacientů jsou kuřáci. Těch deset procent nemusí být nutně pasivní nekuřáci, ale existuje zde i genetická dispozice,“ upozorňuje Havel. Dodává však, že pokud člověk celý život kouří, má oproti nekuřákovi více než dvacetkrát vyšší šanci, že onemocní. Zároveň však pouze jeden ze sedmi těžkých kuřáků tímto nádorem onemocní.

Alternativa zdravého kouření

Havel by našel alternativy „zdravého kouření“. Určitě mezi to ale nepatří vodní dýmky nebo marihuana. A ani alternativa nahřívaného tabáku, který dnes kouří mnoho lidí, není dle lékaře lepší variantou, i když marketing této firmy cílí právě na „zdravější kouření“.

„Profesorka Králíková, známá to bojovnice proti kouření, nazvala proces spalování tabáku jako inhalaci hnijícího tabáku. Tabák nehoří, nýbrž hnije,“ směje se souhlasně Libor Havel.

Foto: Novinky

Pneumoonkolog Libor Havel

Naproti tomu elektronické cigarety neobsahují tabák žádný. Tento přístroj nahřívá tekutinu s nikotinem. Kuřák ho inhaluje v podobě páry. „Tady se nedá hovořit o tabákovém výrobku. V podstatě je to ekvivalent svého času velmi opěvované substituční terapie ve formě nikotinových žvýkaček,“ říká lékař.

Více o tom, jak se dozvědět o případném začínajícím karcinomu nebo jakou mít motivaci přestat kouřit, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete poslechnout v audio přehrávači v úvodu článku.

Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.

Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Reklama

Související témata:
Libor Havel

Výběr článků

Načítám