Hlavní obsah

Nové knihy: Tůmová, Havlík a Lábus

3. 2. 2023, 7:00

Většina úspěšných sportovců mluví o tom, že je důležité mít dobré rodinné a partnerské zázemí. Kniha Ženy za zády tuto pravdu potvrzuje. Silnou ženou je bezpochyby také Alice, které ztroskotala se svým manželem Richardem někde v Jižním Pacifiku. Publikace je napsána podle filmové komedie Ostrov. Kromě toho je součástí aktuální nabídky také příručka na procvičování paměti, monografie, věnující se filmové propagandě či originální audio projekt, mapující životní osudy známého herce Jiřího Lábuse.

Foto: Novinky

Nové knihy

Článek

Jean-Luc Bannalec: Bretaňská idyla

Vlna veder ten rok v srpnu sužuje dokonce i Bretaň. Komisař Dupin nevidí naději, že by se mělo ochladit. Ke vší mrzutosti mu chystají kolegové velkou oslavu u příležitosti desátého výročí jeho služby v Concarneau.

Pak je ale u pobřeží vylovena z moře mrtvola majitele ovčího velkochovu na legendárním Belle-Île. A než se Dupin naděje, ocitne se na palubě policejního rychlého člunu a míří na „nejkrásnější ostrov na světě“, kde zakrátko nahlédne do nejhlubších propastí lidské duše…

Kalibr, 272 stran, 329 Kč

Foto: Kalibr

Obal knihy

Rudolf Havlík: Ostrov

Manželé Alice a Richard jsou na exotické dovolené. Po dvaceti letech manželství jim to trochu skřípe a k tomu všemu Richard Alici oznámí, že podal žádost o rozvod, protože si našel mladší ženu. Alice je v šoku a chce okamžitě odjet. Richardovi se podaří zajistit místa v zásobovacím letu nákladním letounem, ale bohužel dojde ke katastrofě.

Manželé se probudí sami na opuštěném ostrově v Jižním Pacifiku. Alice je naštvaná, rozdělí pláž napůl a každý se snaží přežít po svém. Postupem času si ale oba uvědomí, že aby přežili, musí začít spolupracovat.

Knižní zpracování nové dobrodružné komedie Ostrov.

Ikar, 216 stran, 299 Kč

Foto: Ikar

Obal knihy

Kateřina Tůmová: Ženy za zády

Skutečnost, že úspěchem mužů stojí často jejich ženy, je všeobecně známá. V této knize vůbec poprvé zazní životní příběhy žen, které stojí za skvělými výkony a slávou známých českých sportovců, výjimečných sportovních ikon a legend.

Ženy v této knize spojuje touha nevzdávat se a čelit překážkám. Díky jejich exkluzivním rozhovorům, které nemíří jen na povrch, ale do mnohem hlubších vrstev, máte šanci spatřit, co se skrývá pod mediálním obrazem a virtuální realitou, která ráda a záměrně zkresluje.

Brána, 200 stran, 379 Kč

Foto: Brána

Obal knihy

Angels Navarrová: Cvičení paměti

Nápaditá příručka je určená nejen k procvičování paměti a odhalovaní jejích slabých míst, ale je vhodná i pro pobavení.

Část knihy je věnována teorii – co je to mozek, z čeho se skládá, jak funguje, jaké druhy paměti máme, proces ukládání vzpomínek a stárnutí mozku. Rozebírá faktory přispívající k opotřebení paměti i její poruchy a nemoci (demence, alzheimer, infarkt) a uvádí rady, jak si paměť udržovat a zlepšovat. Hlavní část knihy obsahuje přes devadesát praktických cvičení – číselné řady, pyramidy, obrázky, doplňování a mnoho dalšího.

Esence, 136 stran, 299 Kč

Foto: Esence

Obal knihy

Ivana Hlubinková Kožmínová: Zoufalky aneb Rande jak cyp

Nymfomanka Džejn, naivní učitelka Lenka, rozvedená Žofie a jejich společné kamarádky. Nejen tyto postavy ztělesňují všechny nešťastné ženy hledající lásku na celý život. Co všechno jsou pro to ochotny podstoupit? Plastické operace, liposukce, tetování? Že to není tak jednoduché, jak si představovaly, zjistí velmi rychle. Do vztahů se jim hrnou pouze alkoholici, muži v exekuci nebo sexuální predátoři. Jak se vyrovnají se zneužitím, krádežemi nebo chorobným lhaním? Jednoduše. Ženská pomsta je ten nejsladší pokrm pro duši. Pro ženy, které hledají nebo už nalezly lásku. Zároveň i pro muže, kteří díky ní získají náhled do ženského myšlení a tužeb.

Pointa, 200 stran, 249 Kč

Foto: Pointa

Obal knihy

Petr Kopal a kolektiv: Film a dějiny 8

Monografie cílí zvláště na problematiku válečné (a) filmové propagandy. Zatímco na Západě se jedná o dlouhodobě zkoumané téma, u nás mu (filmoví) historici nikdy nevěnovali srovnatelnou pozornost a postupem času se „propaganda“ začíná řadit k „nejopuštěnějším“ a „nejzanedbávanějším“ termínům věd o kultuře. Množství zahraniční odborné literatury se zaměřuje na zkoumání sovětské, německé, ale i americké a britské filmové propagandy za 2. světové války. Hlavním tématem knihy je česká a slovenská filmová propaganda za téže (a přece jiné) války. Česká/slovenská kulturní, politická a válečná zkušenost (1939–1945) se samozřejmě liší od té britské či americké, takže ani zahraniční badatelské vzory nelze přenášet automaticky.

Casablanca, 500 stran, 376 Kč

Foto: Casablanca

Obal knihy

Ali Hazelwoodová: Hypotéza lásky

Olive je doktorandka na Stanfordu. Na trvalé romantické vztahy příliš nevěří, zato její nejlepší kamarádka ano. Takže pokud ji chce přesvědčit, že s někým randí a její milostný život nabral správný směr, musí na to jít chytře. Vědci totiž potřebují důkazy. Proto Olive, jako každá jiná sebevědomá bioložka, zpanikaří a políbí prvního muže, na kterého narazí – Adama Carlsena. Mladý, v oboru uznávaný profesor má pověst přísného školitele. Byl tak jejich polibek největší chybou, kterou Olive v životě udělala, nebo se tohle setkání může vyvinout v něco víc?

Ikar, 352 stran, 359 Kč

Foto: Ikar

Obal knihy

Mirka Skočílková: Vesničanka

Karin stojí na rozcestí. Dostala výpověď v práci a doma si připadá především jako posluhovačka, protože laskavého slova se dočká, jen když některé z jejích tří dětí něco potřebuje. S přítelem si dávno nerozumí. Když navíc zjistí, že se zdravotní stav její matky začal zhoršovat, rozhodne se z města alespoň načas přestěhovat do rodné vesnice a o mámu se postarat. Co se zprvu jeví jako beznadějný útěk z milovaného města, se brzy ukáže jako příležitost, jak dát sama sobě druhou šanci…

Ikar, 240 stran, 299 Kč

Foto: Ikar

Obal knihy

Jiří Lábus: Portrét

Pětidílná životopisná série, která vznikla jako rozhovor, který vedla s Jiřím Lábusem jeho kamarádka, dramaturgyně a bývalá kolegyně ze Studia Ypsilon Ilona Smejkalová, sestříhaný do pěti tematických dílů osobitého portrétu, proložený vtipnými audioukázkami i doplněný komentářem dalšího Lábusova blízkého kamaráda, herce Pavla Baťka. O své minulosti, morálních selháních a uměleckých dilematech mluví Jiří Lábus velmi otevřeně, bez stylizace i teatrality. První z pěti dílů originálního audio projektu byl uveden 26. ledna, tedy v den, kdy oblíbený herec slavil narozeniny. Dílo je dostupné v rámci Audioteka klubu za členský poplatek.

Audioteka, 100 minut, 199 Kč

Foto: Audioteka

Obal audioknihy

Jaroslav Žák: Na úsvitě nové doby

Pokračování úspěšného románu Konec starých časů nás přivádí opět do Pepova Týnce, který má již za sebou revoluční noc v únoru 1948 a začíná stabilizace nových poměrů. S groteskní nadsázkou popisuje první vyhazovy z práce, první zabavování majetku, první vyhazovy ze škol, ale i první monstrproces se psem Flotýnkem, který je odsouzen k trestu smrti za to, že pokousal učitele marxismu-leninismu. Zmanipulované volby v květnu 1948 jsou poslední kapkou, která nastartuje první známky občanského odporu. Text načetl herec Miroslav Táborský.

Tebenas, 11 hod 37 min, 290 Kč

Foto: Tebenas

Obal audioknihy

Přelet nad kukaččím hnízdem vychází jako audiokniha

Kultura

Mezi námi a horizontem. O knižním průvodci literární krajinou od Terezy Knotové

SALON

Reklama

Výběr článků