Hlavní obsah

Soud nařídil na duben odvolací jednání v druhé větvi Rathovy korupční kauzy

3. 1. 2022, 12:00

Pražský vrchní soud se bude v dubnu zabývat takzvanou druhou větví korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Podle justičního webu infosoud začne odvolací jednání v případu, ve kterém čelí obžalobě i největší česká stavební firma Metrostav, letos 6. dubna a potrvá tři dny.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath (3. října 2019)

Článek

Na vývoji v případu upozornila v pondělí Česká televize.

Prvoinstanční verdikt v kauze padl na konci ledna 2020. Krajský soud v Praze uznal bývalého politika vinným z přijímání úplatků a manipulace se zakázkami a o rok mu prodloužil už dříve pravomocně uložený sedmiletý trest. Proti rozsudku se odvolali všichni odsouzení i státní zástupce.

Na Ratha ve vězení zaútočil narkoman, řekl soudce

Krimi

Rathův případ má projednávat trestní senát, jehož členy jsou Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach. Metrostav navrhoval, aby byla kauza kvůli dění kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství přeložená z Prahy do Olomouce, Nejvyšší soud mu však nevyhověl.

Pro mimořádný krok nenašel dostatečně silné důvody. Ústřední trojicí případu je stejně jako v první části kauzy někdejší hejtman Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Manželům uložil soud také osmileté tresty, pro ně to však znamená, že by strávili ve vězení ještě dva roky. Oba jsou nyní na svobodě.

Soud souhlasil s propuštěním Davida Ratha (9. listopadu 2021)Video: Petr Kozelka, Právo

Trojici soud navýšil i peněžité tresty, manželé mají podle nepravomocného rozhodnutí zaplatit po 20 milionech korun. Bývalému hejtmanovi uložila soudkyně zaplatit 18 milionů korun, původně měl uhradit deset milionů korun.

Rath a Kottovi si podle lednového verdiktu krajského soudu na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice.

Ministerstvo pokáralo věznici i žalobce kvůli Rathovi. Trestat ale nebude

Krimi

Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie. Dalším obžalovaným soud uložil podmíněné i nepodmíněné tresty.

Obžalobě čelilo i osm firem. Metrostavu zakázal soud účast ve veřejných zakázkách na tři roky. Největší stavební firma v ČR má také zaplatit peněžitý trest deset milionů korun. Účast ve veřejných zakázkách zakázal soud i společnostem Hospimed, Jipe a Puro Klima, Konstruktivě Branko má podle rozsudku propadnout veškerý majetek. Obžalobě čelí ještě firma Tenton, které soud uložil povinnost zveřejnit v médiích část rozsudku, která se společnosti týká.

Záznam: David Rath nastupuje do věznice (7. října 2019)Video: Novinky

Stejně soud potrestal i zbylé společnosti. Nejtvrdší trest, tedy zrušení právnické osoby, uložil soud dvěma obžalovaným firmám - Aveze a ML Compet.

Rath si již odpykává sedmiletý pravomocný trest uložený mu za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku Městský soud v Brně v listopadu rozhodl o jeho podmíněném propuštění.

Rath prodal většinu majetku, který mu chtěl žalobce vzít

Domácí

Na svobodu se ale Rath zatím nedostal, státní zástupkyně proti usnesení podala stížnost, není tedy pravomocné. Věc bude řešit brněnský krajský soud. Za sebou má 3,5 roku vězení, tedy polovinu trestu.

Reklama

Související články

Rathův exporadce Bušina dostal šest let

31. 7. 2020, 12:38

Krajský soud v Praze v pátek odsoudil Filipa Bušinu, někdejšího poradce bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, kvůli stamilionovým daňovým únikům...

Výběr článků