Hlavní obsah

Díra ve zdi i útok smetákem. Soud řešil spor v rodině

28. 8. 2022, 6:56

Nahromadění domnělých či opravdových křivd vyvrcholilo loni na podzim v obci na Hodonínsku několika útoky. Spor týkající se části rodinného domu tam trojice rodinných příslušníků hodlala vyřešit tím, že vyřezala díry do zdí, kterými pak napadala svou příbuznou. Soud útočníky uznal vinnými z porušování domovní svobody a nebezpečného vyhrožování.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Celá trojice přitom u soudu opakovala, že vina je na straně napadené ženy. Plyne to z rozsudku Krajského soudu v Brně, který má Právo k dispozici.

Lili vodu a uráželi

Jádrem sporu je majetek, konkrétně dům. Hlavními aktéry jsou sourozenci, žena v pozici napadené a její bratr, jenž putoval před soud společně se svou manželkou a synem. Rodinný dům byl před časem totiž rozdělen vedví.

A bratr má dojem, že sestra nyní nemá nárok na část místností, jmenovitě na koupelnu, chodbu či půdu, kterou předtím ponechal k užívání starým rodičům. Spor nakonec vygradoval v polovině října loňského roku.

Domácí násilí: zlehčování i chaotická pomoc

Nespokojený bratr vzal kladivo a sekáč, kterými z terasy své části domu vyboural díru do zdi sestřiny koupelny. Druhý den jeho manželka útočila skrz díru na švagrovou slovy: „Já tě šlahnu tím kladivem a je po tobě.“ To ještě doprovodila sprškou urážek jako „kráva, ubohý člověk“, přičemž její manžel vzal dva kýble s vodou a chrstnul je otvorem do koupeny na svou sestru.

Pozadu nezůstal ani syn zmíněné dvojice, který do stěny spíže vyřezal rozbrušovačkou další otvor a pak násadou od smetáku strkal do své tety, shazoval jí věci z regálů a křičel, ať vyklidí kuchyň.

Podmínka a pokuta

Hodonínský okresní soud potrestal útočící manžele trestem osmi měsíců vězení s podmíněným odkladem na půl roku, jejich syn pak dostal pokutu 15 000 korun. Všichni obžalovaní se s trestem nesmířili a podali odvolání.

„Jsou přesvědčeni, že se pouze domáhali svých práv, když poškozená celou záležitost vyprovokovala tím, že jim neumožnila užívat jejich majetek,“ napsal do odvolání jejich obhájce.

Domácí násilí: Je nutné změnit legislativu

Odvolací senát v čele s Markétou Jirsovou ale neměl pro takové vysvětlení pochopení. „Obžalovaní nemají naprosto žádný náhled nad spáchanou trestnou činností, což opakovaně vyjadřují jak před soudem prvého stupně, tak i u odvolacího řízení,“ stojí ve verdiktu.

„U odvolacího soudu na přímý dotaz uvedli, že svého jednání nelitují, jsou stále přesvědčeni o tom, že byli v právu, a poškozené ze způsobené škody nic neuhradili, tedy neprojevili účinnou snahu po nápravě,“ dodal soud, když odvolání smetl ze stolu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků