Hlavní obsah

Na ekofarmě uhynuly hlady stovky kusů dobytka. Chovu nerozumím, hájil se u soudu majitel

25. 5. 2023, 18:02 – Ústí nad Labem

Případem úhynu stovek kusů skotu na pastvinách v hospodářství na Chomutovsku se ve čtvrtek začal zabývat Krajský soud v Ústí nad Labem. Za chov zvířat v nevhodných podmínkách ve spolupachatelství čelí obžalobě jednatel společnosti Ekochov CMN František Horn, její ředitel Antonín Hajzler, který se jednání nezúčastnil, i samotná firma. Horn vinu odmítl s argumentem, že o zvířata se měl starat Hajzler. Oběma mužům hrozí až desetileté vězení, společnosti její zrušení.

Foto: Karel Otcovský, Právo

Obžalovaný František Horn v soudní síni

Článek

Státní zástupce Tomáš Skála popsal v obžalobě stav zvířat, u kterých byla provedena pitva. Uhynulí býci, krávy, telata a jalovice byli podvyživení, některá zvířata byla nemocná, což vedlo k vyčerpání organismu a úhynu. Zvířata podle žalobce strádala, navíc jim nebyla poskytnuta veterinární a poporodní péče. Několik krav uhynulo v pokročilém stádiu březosti.

Horn, který je jediným společníkem ekofarmy se sídlem v Měděnci v Krušných horách, během svého připraveného čteného výstupu před soudem uvedl, že chovu skotu nerozumí. Odpovídající podmínky mají podle něj dobytku zajistit zaměstnanci. Několikrát důrazně odmítl, že by se úmyslně dopustil týrání zvířat.

Dobytek měl podle něj vždy dostatek vody a krmiva. Nedostatků si podle svých slov nevšiml a žádný ze zaměstnanců ho neupozornil, že by krávy měly nedostatek potravy. „Kdybych věděl, co se na farmě děje, nikdy bych to nedopustil. O ničem jsem nevěděl, je mi to líto,“ řekl obžalovaný u soudu. Na otázky soudce odmítl odpovídat.

Velkého psa nechala uhynout hladem a žízní. Ženě z Olomoucka hrozí šest let vězení

Horn svěřil stádo Hajzlerovi po propuštění bývalého zootechnika. „To byla asi moje největší chyba,“ uznal obžalovaný s tím, že úkolem Hajzlera bylo pečovat o dobytek. O problémech se prý dozvěděl na podzim 2021 od jednoho z pracovníků. Hajzlera propustil a zaměstnal nového zootechnika. Situace měla podle něj nějakou setrvačnost, v květnu 2022 byla již stabilizovaná.

Případ se vztahuje k roku 2021 a částečně 2022. Trestní oznámení podala kvůli chovu v nevhodných podmínkách, zanedbání veterinární péče, omezování výživy a napájení Krajská veterinární správa pro Ústecký kraj. Provedla 190 pitev uhynulého dobytka, který skončil v kafilérii v Podbořanech na Lounsku.

Krajská veterinární správa uložila chovateli pokuty v celkové výši 575 000 korun. Firma mimo jiné přišla o status ekofarmy a o státní dotace. Ředitel správy Daniel Macháček v březnu uvedl, že situace v chovu se radikálně změnila, z pohledu veterinárního dozoru je už všechno v pořádku.

Soudce Ondřej Peřich odročil jednání na 18. a 19. září, na kdy předvolá Hajzlera. Vyslechnout hodlá také zaměstnance i znalce a chce přečíst listinné důkazy.

Chovatel na Benešovsku měl koně plné červů a vyhublé. Znalci se přou, zda je týral

Reklama

Výběr článků