Hlavní obsah

Měla najmout vraha Jonákové. Byly to jen hloupé řeči, tvrdí obžalovaná

29. 11. 2022, 10:23

Připravit ji o peníze a pak ji zlikvidovat. Takový plán měla podle státního zástupce podnikatelka Gia Daniela Veselá z Karlových Varů se svojí kamarádkou realitní makléřkou. K tomu si měla najmout známého gangstera Alexe Abadona (49), který byl v minulosti odsouzen například za zorganizování vraždy manželky majitele Discolandu Sylvie Ivana Jonáka. Ten ale nabídku odmítl, zájem jen předstíral a nahrané hovory, kde ho žena k vraždě instruovala, pak předal policii.

Daniela Veselá u soudu.Video: Patrik Biskup, Právo

 
Článek

V úterý před Krajským soudem v Plzni Veselá vinu odmítla. „Byly to jen hloupé řeči. Já bych nikdy nic takového neudělala. Šlo jen o nechutný rozhovor s panem Abadonem. Vzrušovala ho myšlenka, že mu k něčemu takovému dávám instrukce. Tvrdil mi, že chce zase zažít pocit gangstera. Chtěl, aby to bylo jako doopravdy, proto požadoval mluvit o někom reálném, koho nemám ráda,“ vypovídala Veselá s tím, že z muže měla strach kvůli jeho kriminální minulosti.

Šlo jen o nechutný rozhovor s panem Abadonem. Vzrušovala ho myšlenka, že mu k něčemu takovému dávám instrukce. Tvrdil mi, že chce zase zažít pocit gangstera
Gia Daniela Veselá u soudu

Podle spisu měla Veselá kontaktovat Abadona letos v květnu a následně mu předat instrukce ohledně vraždy 50leté makléřky. „Při osobním setkání mu nejprve předala informace k jejímu dennímu režimu a následně mu ukázala místo jejího bydliště a zaměstnání,“ uvedl žalobce

Podle něj mu dále sdělila telefonní číslo na poškozenou a informovala ho o jejích majetkových poměrech, a to včetně částek na jejím soukromém i firemním účtu, které dosahovaly celkem jedenácti milionů.

Foto: Patrik Biskup, Právo

Daniela Veselá u soudu

Obviněná žena pak po Abadonovi požadovala, aby makléřku před vraždou přinutil pod pohrůžkou, že ublíží jejímu synovi, převést peníze z obou účtů na konto, které si měl k tomuto účelu zřídit.

Doporučila, aby tělo zalil do betonu

„Dále ho instruovala, jak se má těla zbavit. Doporučovala mu, aby jeho části zalil do betonu a hodil do vody. Při té příležitosti ho vzala k zatopenému uhelnému dolu na Sokolovsku, který popsala jako vhodné místo, protože je stále napouštěn a má dno tvořené jílem, který části těla pozře,“ konstatoval státní zástupce.

Podle něj obviněná najatého muže dále poučovala, jak vraždu správně provést, aby nikde nezůstalo jeho DNA, a také jej upozornila, že musí zničit mobilní telefon oběti. Jako odměnu nabídla Abadonovi 60 procent všech peněz, které od poškozené získají.

„Muž ale úmysl zabít poškozenou pouze předstíral a její jednání oznámil policii,“ uzavřel žalobce.

Veselá před soudem dále tvrdila, že Abadon po ní chtěl například sehnat vařiče drog nebo ho seznámit s někým, kdo by s ním obchodoval se zbraněmi. „Říkal, že jsem jeho jediná spřízněná duše, že si se mnou může o všem povídat. Vyprávěl mi, co všechno prováděli s Jonákem a na co všechno policajti nepřišli. Když jsem mu ale nic nedojednala, tak byl na mě vzteklý. Bála jsem se ho,“ sdělila dále obžalovaná žerna.

Jonák položil květiny k hrobu manželky, kterou nechal zavraždit

Krimi

Makléřka, která měla být obětí, Právu řekla, že si dodnes klade otázku, proč zrovna ona. „Netuším, co ji k tomu vedlo, jaký měla motiv. Pořád se s tím těžko vyrovnávám. Ono je něco jiného, když takové věci čtete k detektivkách, a jiný pocit máte, když se to v reálu týká přímo vás,“ řekla Právu poškozená. Uvedla dále, že obžalovanou zná jak pracovně, tak i soukromě.

Poškozená: Žádný konflikt

„Nikdy jsme mezi sebou neměly žádný závažný konflikt. Vídat jsme se spolu přestaly někdy loni, když mé firmě dlužila peníze za nájem. Sepsaly jsme jen uznání dluhu, ani jsem po ní ty peníze nijak nevymáhala, protože jsem věděla, že nic nemá. Přestaly jsme se stýkat a asi půl roku nato se stalo tohle,“ pokračovala poškozená.

Přiznává, že ji šokovalo, kdo měl vraždu spáchat. „Když jsem se to dozvěděla, tak mně opravdu nebylo dobře. Člověka s takovou kriminální minulostí jsem opravdu nečekala. To se opravdu mohlo stát cokoliv,“ uzavřela žena.

Alex Abadon, ještě pod rodným jménem Josef Vrabec, dostal v roce 1997 za zorganizování vraždy Ludviky Jonákové 15 let vězení. Na svobodu se dostal po podmínečném propuštění v únoru 2005. To si také změnil jméno.

Už za dva měsíce ale společně s dalšími dvěma komplici přepadl a okradl o peníze podnikatele v Brně, kterému prostřelil samopalem obě kolena. Za to byl v roce 2006 jako zvlášť nebezpečný recidivista odsouzen na 10,5 roku do vězení.

Zpět do devadesátek. Prohlédněte si Čtvrtníčkův Discoland

Kultura

Reklama

Související témata:

Výběr článků