Hlavní obsah

Vakcíny mRNA ochrání před covidem-19 řadu let, zjistila studie

28. 6. 2021, 17:48 – Washington

Vakcíny využívající technologii tzv. mediátorové RNA (mRNA) poskytnou naočkovaným lidem ochranu před vážnou formou onemocnění covidu-19 řadu let. K takovému závěru dospěla nová studie amerických vědců, která nyní vyšla v časopise Nature. Britští vědci pak navíc informovali, že další dávka vakcíny od společnosti AstraZeneca posiluje odezvu imunitního systému u již plně naočkované osoby.

Foto: Profimedia.cz

Technologii mRNA využívají výrobci Pfizer/BioNTech či Moderna.

Článek

Technologii mRNA využívají výrobci Pfizer/BioNTech a Moderna.

Vakcíny mRNA se od těch tradičních liší tím, že neobsahují žádné mrtvé či oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru. Tato metoda se přirovnává k návodu, podle kterého si tělo dokáže vytvořit vlastní protilátky.

Prodělání covidu i očkování? Ochrana možná navždy

Podle vědců je pravděpodobné, že lidé naočkovaní preparáty firem Pfizer/BioNTech a Moderna budou chráněni před těžkou formou covidu-19 řadu let.

Trvalejší je přitom ochrana u lidí, kteří covid-19 prodělali a následně se nechali naočkovat – u nich by mohla být až celoživotní.

V USA oficiálně varují před Pfizerem či Modernou kvůli vzácným zánětům srdce

Amerika

„Je to dobré znamení toho, jak je naše imunita po této vakcíně odolná,” řekl listu The New York Times k výsledkům zkoumání imunolog Ali Ellebedy z Washingtonovy univerzity v St. Louis, který studii řídil.

Co jiné mutace?

Vědci nicméně berou v potaz jen dosud existující varianty koronaviru. Těch však podle odborníků s pokračujícím šířením nákazy stále přibývá, přičemž některé z nich by časem mohly prokázat odolnost vůči imunizaci poskytnuté nynějšími vakcínami.

Sydney se kvůli variantě delta vrací na dva týdny k přísné uzávěře

Koronavirus

Pokud by se tak stalo, bylo by zřejmě přeočkování potřebné.

Třetí dávka AstraZeneky

Vědci z Oxfordské univerzity vedle toho v aktuálně zveřejněné studii uvedli, že lidé, jimž byla v klinických testech podána třetí dávka vakcíny firmy AstraZeneca, mají větší množství protilátek než po podání druhé dávky.

Toto „značné posílení imunity” proti covidu a jeho různým variantám výzkumníci považují za příznivý vývoj, protože ukazuje, že v případě klesající ochrany lze imunitu znovu posílit další injekcí – ačkoli dosud si experti nejsou úplně jistí, zda jsou „posilovací dávky” bezprostředně nutné –, připomíná list The Independent.

Němci zkouší mixovat vakcíny. Merkelová do toho šla

Evropa

Jak dlouho bude trvat ochrana po dvou dávkách AstraZeneky, nicméně zatím není zcela jasné. Odborníci doufají, že to bude nejméně rok či déle.

Šéfka SÚKL: Při vážné reakci na AstraZeneku je možná druhá dávka jinou vakcínou

Domácí

Vědci zatím nedospěli ani k závěru ohledně trvanlivosti ochrany po vakcíně firmy Johnson & Johnson, která je schválena např. v USA a EU a která se v omezeném množství podává i v ČR. Podle imunologa Ellebedyho však bude odezva imunitního systému pravděpodobně kratší než u vakcín s technologií mRNA.

Reklama

Související články

Johnson je z indické mutace nervózní

14. 5. 2021, 8:09

Britský premiér Boris Johnson ve čtvrtek přiznal, že ho nárůst případů nákazy takzvanou indickou variantou viru zneklidňuje. Londýnská vláda podle něj...

Výběr článků