Hlavní obsah

Turkmenistán má vyřešeno. Slovo koronavirus zakázal

31. 3. 2020, 17:33
Novinky, tcs

Mlčet o problému tak dlouho, dokud nezmizí. Zřejmě tuhle strategii se rozhodl uplatnit v době pandemie nového koronaviru turkmenský diktátor Gurbanguly Mjalikgulyjevič Berdymuchamedov. Podle nezávislého rádia Azatlyk totiž státní úřady zakázaly používat slovo „koronavirus“. Zmínky zmizely rovněž ze zdravotních letáků ve veřejných budovách školách.

Foto: Profimedia.cz

Gurbanguly Mjalikgulyjevič Berdymuchamedov při loňské návštěvě Itálie

Článek

Slovo koronavirus zmizelo ze slovníků státem ovládaných médií i ze zdravotních brožurek, které jsou pro pacienty v nemocnicích.

Podle reportéra rádia Azatlyk, turkmenského programu rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, jsou lidé, kteří nosí roušky nebo se na veřejnosti baví o koronaviru zatýkáni policisty v civilu.

Podle oficiálních vyjádření nebyl v Turkmenistánu doposud zaznamenán ani jeden případ nákazy novým koronavirem SARS-CoV-2. Jedno z mála viditelných opatření bylo prezidentovo rozhodnutí nechat vykuřovat ulice posvátnou rostlinou harmala.

Podobně jako Mao v šedesátých letech v Číně totiž Berdymuchamedov maskuje nedostatky ve zdravotnickém systému propagováním „tradiční“ medicíny. Od 17. března je navíc uzavřena turkmenská ambasáda v Moskvě a řada obyvatel uvízlých kvůli opatřením v Rusku se nemá jak dostat do vlasti.

Zákaz bikin či černých aut

Turkmenistán patří pod vládou prezidenta, který si nechává říkat „Otec ochranitel“, k jedněm z nejuzavřenějších zemí světa. Veškerá média jsou pod státní kontrolou a ti obyvatelé, kteří mají přístup k internetu, vidí jen jeho značně cenzurovanou verzi.

Turkmenští policisté prohledávají záchody, pátrají po fotkách prezidenta

Koktejl

Berdymuchamedov a jeho vláda navíc překvapují nejen své obyvatele značně bizarními nápady. Loni v listopadu vláda oznámila, že všechny svobodné dívky starší čtrnácti let podstoupí povinnou gynekologickou prohlídku, aby stát dohlédl na to, že se chovají mravně a jsou ještě panny.

Po autech černé barvy zakázal Turkmenistán bikiny a kraťasy

Svět

Předtím „Otec ochranitel“ zakázal dovoz nemravného oblečení, jako jsou bikiny a trenýrky, a zakázal černá auta. Policie rovněž kontroluje, zda při nedostatku toaletního papíru nepoužívají obyvatelé noviny. V nich se to totiž fotkami turkmenského prezidenta jen hemží. A použít jeho podobiznu po vykonání potřeby by značně pošpinilo jeho obraz.

Reklama

Související témata:

Výběr článků