Článek
Pandemie pozastavila život na celé planetě. V mnoha státech včetně České republiky platí přísná opatření. Zavřeny jsou školy, bary, restaurace či kavárny. Itálie, kde dosud zemřelo na koronavirus nejvíce lidí (4825), dokonce pozastavila veškerou postradatelnou výrobu.
Podle součtu agentury AFP zůstalo v domácnostech přibližně 900 milionů lidí v 35 zemích světa.
Mladí, nejste neviditelní
Nemoc Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, má nejhorší následky pro starší lidi nebo jedince, kteří mají už tak oslabený imunitní systém. Ředitel Světové zdravotnické (WHO) organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus ale varuje i mladé: „Nejste neviditelní, i vás může virus napadnout a v nejhorším případě i zabít.“
Šéf WHO dodal, že mladší lidé by měli jednat zodpovědně. I když se nenakazí, mohou jejich činy ovlivnit život jiných lidí, se kterými se setkají.

Na letišti v indické Bombaji označili pracovníci muže, který má nařízenou domácí karanténu
Zatímco v Evropě ještě pandemie nedosáhla svého vrcholu (Itálie v sobotu ohlásila rekordní počet 793 obětí za jeden den), tak v Číně, kde se virus objevil poprvé, se situace výrazně lepší. V neděli země zaznamenala sice 46 nových případů, ale 45 z nich se týkají osob, které do země přicestovaly.
A ačkoli americký prezident Donald Trump tvrdí, že Spojené státy válku proti viru „zatím vyhrávají“, tak i v USA začíná růst počet případů (26 892) i úmrtí (348). Například státy New York, Illinois nebo Kalifornie už nařídily občanům, aby nevycházeli z domů, není-li to nezbytně nutné.
Počet případů se celosvětově blíží ke 309 tisícům, na následky koronaviru zatím zemřelo přes 13 tisíc lidí a uzdravilo se jich bezmála 96 tisíc.