Hlavní obsah

Nizozemsko stahuje z nemocnic vadné respirátory z Číny

29. 3. 2020, 13:08

Nizozemsko ze svých nemocnic stahuje statisíce vadných respirátorů, které do země dodala Čína. Ochranné pomůcky nesplňují požadavky na kvalitu, podle testů netěsní nebo mají nefunkční filtry. Respirátorů FFP2 si Nizozemsko od Číny zakoupilo přes 1,3 milionu, informovala agentura AFP.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Nizozemské ministerstvo zdravotnictví obdrželo ochranné pomůcky od certifikovaného čínského výrobce 21. března a při kontrole pojalo podezření, že respirátory neodpovídají potřebným kritériím.

Okolo 600 tisíc respirátorů bylo už ale distribuováno do nemocnic, které se starají o pacienty s onemocněním Covid-19, dodávky dalších pomůcek následně ministerstvo pozdrželo.

SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky

Koronavirus

„Také druhý test prokázal, že respirátory neodpovídají požadavkům na kvalitu. Rozhodli jsme se, že žádné z této dodávky nebudeme používat,“ uvedl zdravotnický resort, který chce od nynějška všechny podobné dodávky testovat několikrát.

Testy prokázaly, že zakoupené respirátory FFP2 obličej chrání nedostatečně, nebo mají poškozené membrány ve filtrech.

Ochranné pomůcky z Číny objednala například Francie, která podle tamního ministerstva zdravotnictví čeká na „více než miliardu“ respirátorů. Chybějící zdravotnický materiál z Číny objednalo také Česko, včetně několika typů respirátorů, ochranných rukavic či roušek.

Reklama

Výběr článků