Hlavní obsah

Na Liberecku začne ve velkém výroba nanofiltrů do roušek s kapsou

25. 3. 2020, 16:55
Právo, Michael Polák

Účinné nanofiltry, které lze vkládat do roušek s kapsou, budou kromě liberecké univerzity produkovat také dva provozy ve společnostech Elmarco (Liberec) a Drylock (Hrádek nad Nisou). Díky tomu by se dosud omezená kapacita výroby měla rozrůst až na 100 tisíc kusů denně.

Foto: Michael Polák, Právo

Řezání nanomateriálu na obdélníky, které se zasouvají do roušek.

Článek

Firmy ovšem budou filtry dodávat výhradně krizovému štábu v Libereckém kraji a ten je hodlá zatím distribuovat pouze složkám záchranného systému v celé republice. Uvolnit filtry i pro veřejnost bude podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty možné nejdříve v průběhu příštího týdne.

SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky

Koronavirus

„Musíme pokračovat v nastaveném schématu, nejdříve zásobovat zdravotnická zařízení, potom policii a další složky záchranného systému,“ oznámil hejtman s tím, že liberecký krizový štáb se už dohodl s policií i hasiči, že zajistí roušky s nanofiltrem nejen pro jejich zaměstnance na Liberecku, ale pro všechny jejich útvary v republice.

Po zdravotnictví, policii a hasičích chce krizový štáb další dodávky nanoroušek poslat přes jednotlivá města také zaměstnancům lékáren, nákupních center a na další místa, kde musí být lidé v každodenním provozu.

Cena jedné roušky s nanofiltrem by se podle Martina Půty měla pohybovat pod hranicí 10 korun. Samotné filtry by se měly distribuovat v balení po 100 kusech, což je množství, které by údajně v běžném provozu mělo stačit na tři týdny.

Reklama

Související témata:

Výběr článků