Hlavní obsah

V zimě pomohou s úsporami také chytré technologie

Komerční článek

Smart prvky se těší velké oblibě nejen proto, že usnadňují život, ale také díky jejich schopnosti snižovat náklady na bydlení. Tu uživatelé ocení zejména v těchto měsících, kdy ceny energií atakují vysoké hodnoty.

Foto: LOMAX

Předokenní roleta v dřevo dekoru Zlatý dub

Článek

Smart technologie přitom dokážou ušetřit až 30 procent nákladů na vytápění, zejména díky chytrému nastavení, které umožňuje jednotlivým zařízením reagovat například na výkyvy počasí.

Chytré technologie pronikly do všech částí našeho života, s jejich pomocí ovládáme elektrospotřebiče, stínicí techniku či osvětlení. Automatizace však dávno není jen výsledkem snahy o ulehčení práce. „Smart prvky mají řadu dalších výhod. Díky tomu, že pomáhají snižovat energetickou náročnost domu, jsou ohleduplné k životnímu prostředí. V současné chvíli si je však lidé pořizují zejména proto, že dokážou citelně ušetřit za výdaje,“ vysvětluje Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax.

Foto: LOMAX

Venkovní žaluzie Z93 v barvě antracit

To potvrzuje také průzkum agentury IPSOS se společností ABB, ve kterém 73 procent respondentů odpovědělo, že jejich největší motivací, proč investovat do chytrých technologií, jsou právě úspory energie.

V zimě díky chytrým roletám pomůže s vytápěním slunce

Podle dat společnosti Lomax je v posledních letech u zákazníků oblíbená zejména automatizace stínicí techniky. Inteligentní systém díky speciálním slunečním a větrným čidlům dokáže sám reagovat na změny počasí. „Podle odhadů mohou lidé díky systému komplexní chytré domácnosti ušetřit na vytápění v zimních měsících až 30 procent nákladů. V takovém případě je však nutné mít k chytré domácnosti připojený i systém vytápění. Pokud systém zaznamená, že vysvitlo slunce, vypne pomocí termostatu topení a vytáhne stínicí techniku. Domácnost se tak vytopí slunečním zářením bez zbytečných nákladů navíc,“ popisuje Přichystal výhody chytrých domácností. Stínící technika však funguje jako skvělá izolace i sama o sobě. Zejména venkovní rolety díky své konstrukci zabraňují unikání tepla z interiéru, a dokážou tak snížit náklady na topení o 10 procent.

Foto: Lomax

Chytré technologie usnadňují fungování celé domácnosti

Výhody přináší automatizace stínicí techniky také v létě, kdy naopak lidé chtějí nechávat pronikat do interiéru slunečního světla co nejméně. Stínění se potom automaticky samo zatáhne, když slunce svítí až příliš a mohlo by byt nepříjemně přehřát.

Automatizace přináší úspory i bezpečí

Jednou z předností chytrých prvků je to, že je lze přes mobilní aplikaci ovládat v reálném čase téměř odkudkoliv, ale také dopředu naprogramovat. Chytré technologie tak usnadňují fungování celé domácnosti. Jedním z nejčastějších využití je přitom automatizace garážových vrat. „Ty se díky chytré domácnosti otevírají, například když se přiblížíte ve svém autě,“ vysvětluje Přichystal. Je však mnohem více případů, kdy inteligentní vrata jejich uživatelé ocení, například při cestě do práce, kdy si nejsou jistí, zda vrata zavřeli, či nikoliv.

Foto: LOMAX

Vchodové dveře Aktiv 77 se čtečkou otisků prstu

Automatizace tak zabezpečí dům před nezvanými hosty, stejně jako vchodové dveře se čtečkou RFID čipů, která disponuje pamětí až na 150 čipů, nebo dveře se čtečku otisku prstů. „S těmi se zákazníci už nemusí bát, že by klíče někde zapomněli a nedostali se domů. Také odpadá starost s výměnou zámku v případě, že by klíče ztratili,“ uzavírá Přichystal.

Výběr článků

Načítám