Hlavní obsah

Ruská vojenská prokuratura chce zablokovat web OSN

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Moskva

Vojenská prokuratura z ruské Vladimirské oblasti požádala soud, aby zakázal přístup na hlavní internetovou stránku OSN a také na web turecké státní tiskové agentury Anadolu. Oznámila to v sobotu ruská agentura TASS s odvoláním na okresní soud, kam žádost doputovala.

Foto: repro news.un.org

Hlavní internetová stránka OSN

Článek

Zprávu mezitím převzala další ruská média, včetně zpravodajského serveru Meduza, působícího v lotyšském exilu. Nikdo však zatím nebyl s to zjistit, co je důvodem k této žalobě.

„Zaregistrovali jsme žalobu, abychom prohlásili informace šířené po internetu za zakázané informace. V žalobě jsou požadavky zakázat přístup k uvedeným internetovým stránkám,“ potvrdila mluvčí soudu s tím, že zainteresovanou stranou je také ruský cenzurní úřad Roskomnadzor.

Foto: repro aa.com.tr

Web turecké státní tiskové agentury Anadolu

U soudu ale neupřesnili podstatu výhrad, jaké má vojenská prokuratura k OSN a k turecké agentuře. Žalobou se má soud zabývat na konci ledna, dodal TASS.

Není jasné, zda žaloba prokuratury nějak souvisí s tím, že Ukrajina by chtěla do konce února uspořádat na půdě OSN „mírový summit“, na kterém nepočítá s účastí Ruska, ledaže by Moskva mezitím prohrála válku, kterou proti Ukrajině vede již 325 dnů.

Největší šachový web dostal v Rusku stopku. Kvůli válce na Ukrajině

Hry a herní systémy

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

Stejným způsobem je možné zablokovat i VPN služby, které vytváří virtuální tunely napříč internetem.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám