Hlavní obsah

Rok 2021 patřil kryptoměnám. Nakoupila je skoro polovina držitelů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

New York

Skoro polovina současných držitelů kryptoměn ve Spojených státech, Latinské Americe a v Asii si je poprvé nakoupila v roce 2021. Podle agentury Reuters to zjistil průzkum kryptoměnové burzy Gemini. Jeho tvůrci se na kryptoměny od listopadu 2021 do února 2022 dotazovali téměř 30 000 lidí ve 20 zemích.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Rok 2021 byl pro kryptoměny velmi úspěšný. K jejich větší adopci přispěla inflace v zemích, které se potýkaly s devalvací, zjistil průzkum. Vedly mezi nimi Indonésie a Brazílie. V těchto zemích přiznalo, že kryptoměny vlastní, 41 procent dotazovaných lidí, ve Spojených státech to bylo 20 procent a v Británii 18 procent.

Z lidí, kteří v loňském roce uvedli, že vlastní kryptoměny, 79 procent řeklo, že se rozhodli koupit digitální aktiva kvůli jejich dlouhodobému investičnímu potenciálu. U lidí, kteří v současné době nevlastní kryptoměny a žijí v zemích, které zažily devalvaci své měny vůči americkému dolaru, byla více než pětkrát vyšší pravděpodobnost, že uvedou, že plánují nákup kryptoměn jako zajištění proti inflaci.

Před lety vytěžil první bitcoiny. Dnes mají hodnotu přes 51 milionů

Internet a PC

S tím, že kryptoměny pomáhají zajistit proti inflaci, souhlasilo pouze 16 procent respondentů ve Spojených státech a 15 procent v Evropě. V Indonésii a v Indii si to myslí 64 procent lidí.

Indická rupie klesla za posledních pět let vůči dolaru o 17,5 procenta. Indonéská rupie pak vůči dolaru v letech 2011 až 2020 oslabila o 50 procent.

Jen 17 % Evropanů

Pouze 17 procent Evropanů uvedlo, že v roce 2021 vlastnili digitální aktiva. A jen sedm procent z těch, kteří nyní kryptoměny nevlastní, uvedlo, že v určitém okamžiku hodlají digitální aktiva koupit.

Zatím není jisté, zda adopce kryptoměn letos takové tempo udrží, napsala agentura Reuters. Nejoblíbenější kryptoměna bitcoin dosáhla loni v listopadu historického maxima více než 68 000 dolarů (1,5 milionu korun), což pomohlo posunout hodnotu trhu s kryptoměnami na tři biliony dolarů. Podle údajů společnosti CoinGecko se ale bitcoin zatím po většinu roku 2022 obchoduje v úzkém rozmezí 34 000 až 44 000 dolarů (750 350 až 971 040 korun).

Zelený bitcoin? Změna kódu má snížit energetickou náročnost o 99 %

Internet a PC

Reklama

Související témata:

Související články

Bitcoin se opět prodává za milion korun

Citelný skok směrem vzhůru zaznamenala v noci z neděle na pondělí nejznámější kryptoměna na světě. Díky tomu se bitcoin opět obchoduje za částky přesahující...

Výběr článků

Načítám