Hlavní obsah

Kryptoměny přehledně: Na jakém principu fungují a co má vliv na cenu bitcoinu

12. 2. 2021, 10:53
Novinky, Lubomír Popovič

Kryptoměna je novodobý druh peněz v digitální či elektronické formě. Nejstarším a nejznámějším zástupcem virtuálních měn je bitcoin, který má mezi ostatními, jako je ethereum či například litecoin, vedoucí pozici. A stále ji posiluje.

Foto: Profimedia.cz

Kromě bitcoinu patří mezi úspěšné kryptoměny také ethereum či litecoin.

Článek

Vznik a význam kryptoměny

Historie virtuálních internetových měn sahá do devadesátých let, kdy vznikly projekty jako e-gold nebo beenz.com. Ty ale neustály útoky hackerů a zásahy státních regulací.

Tvůrci bitcoinu se z neúspěchu těchto projektů poučili a vytvořili alternativní měnový systém imunní vůči útokům hackerů, krachům na burze i zásahům úřadů či centrálních bank.  Zároveň mělo jít o běžné platidlo nebo prostředek k bezpečnému uložení kapitálu.

Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, investovat chce ale desetina

Systém bitcoinu je postavený na open source softwaru, bylo tedy celkem snadné jej okopírovat a jeho zdrojový kód napodobit. Časem tak vznikla řada dalších kryptoměn, které ale celkem marně usilují o podobný úspěch, jaký měl bitcoin.

Virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit klidně i v řádu několika tisíc korun.

Zájem o ethereum roste. Kryptoměny jsou v Česku miliardový byznys

Na jakém principu kryptoměny fungují

Základem autonomního a decentralizovaného systému kryptoměn je síť propojených počítačů tisíců různých uživatelů. Kdykoli v síti dojde k transakci, autorizují ji všechny tyto počítače v systému. Takto se postupně tvoří bloky transakcí, které představují jakési virtuální účetní knihy.

Po zaplnění bloku (čili pomyslné „účetní knihy“) dojde k uzamčení speciálním kódovým klíčem, jehož otisk se objeví v bloku následujícím a dochází tak ke tvorbě řetězce (anglicky blockchain). K falšování čísel by tak bylo nutné odhalit klíče ke všem blokům, které se od té doby v řetězci objevily – riziko podvodu se tak výrazně minimalizuje.

Podvodné investiční stránky přibývají jako houby po dešti. A bude hůř

Autorizaci a šifrování bloků obstarávají počítače uživatelů. Jde o složité matematické operace náročné na energii a výkon, uživatelé jsou proto odměňováni podílem na nově vznikajících bitcoinech. Takové získávání kryptoměn se označuje jako „těžba“.

Těžba bitcoinů se v domácích podmínkách nevyplatí

Podle analytické společnosti Fundstrat nevydělá těžba kryptoměny běžným internetovým zlatokopům ani korunu – spotřebovaná elektřina totiž vyjde stejně draho jako hodnota jedné virtuální mince.

V září 2019 bylo navíc doloženo, že světová těžba kryptoměn prostřednictvím aplikací spotřebovala přibližně 18,8 gigawattu elektrické energie. To se rovná roční spotřebě energie v Polsku a současně emisím ve výši 800 tun skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2).

Těžba kryptoměn vyprodukuje ročně 800 tun oxidu uhličitého

Kurz kryptoměn má kolísavý charakter

Digitální měny se postupně staly fenoménem, o který se začala zajímat i široká veřejnost. Díky raketovému růstu hodnoty bitcoinu, která jen za rok 2017 stoupla o 2700 %, se totiž některým bitcoinovým investorům podařilo pohádkově zbohatnout. Po tom samozřejmě zatoužili i další.

Rok 2018 znamenal ale pro kryptoměny strmý pád a investorům přinesl studenou sprchu. Bitcoin ztratil během jednoho roku tři čtvrtiny své hodnoty a stejně razantně ztrácely na hodnotě i jiné kryptoměny jako litecoin či ethereum.

Z velkého pádu se bitcoin stále nemůže vzpamatovat

V důsledku korekcí celého kryptoměnového trhu v letech 2018 a 2019 se bitcoin postupně dostal v roce 2020 na nejnižší cenu 3 tisíce dolarů. Koncem tohoto roku ale začala cena bitcoinu opět rapidně růst, jeho hodnota strmě stoupala a vyšplhala se na téměř 30 tisíc dolarů.

V první polovině ledna 2021 bitcoin vůbec poprvé překročil čtyřicetitisícovou hodnotu a ve druhé polovině února už atakoval i metu 60 000 dolarů.

Padesátitisícová hranice nebyla strop, bitcoin atakoval kurz 60 000 dolarů

Cenu kryptoměn často výrazně ovlivňuje publicita. Například spoluzakladatel Tesly Elon Musk na konci ledna 2021 pomohl bitcoinu k rekordnímu růstu o 20 procent jen tím, že do popisku na svůj twitterový profil umístil hashtag #Bitcoin.

Kurz bitcoinu opět vzrostl, když výrobce elektromobilů Tesla v únoru téhož roku investoval do kryptoměny 1,5 miliardy amerických dolarů (32 miliard korun). Naopak když Musk dva měsíce poté (tedy v květnu 2021) oznámil, že Tesla přestane přijímat bitcoin jako platbu za automobily, téměř všechny kryptoměny zaznamenaly rekordní propad.

Jediný tweet otřásl celým světem kryptoměn. Kurzy rekordně padají

Reklama

Související témata:

Výběr článků