Hlavní obsah

Češi utratili loni za kryptoměny miliardy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Češi loni utratili za kryptoměny přes 3,8 miliardy korun, což je o desetinu více než v předchozím roce. Za poslední měsíc loňského roku objem obchodů proti listopadu vzrostl zhruba o 50 milionů na 350 milionů korun, meziroční nárůst pak byl o víc než polovinu, uvedl obchodník Bit.plus. Zájem se soustředil především na bitcoin a ethereum.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Kryptoměny bitcoin, ethereum a dogecoin

Článek

Důvodem meziročního zvýšení byl zejména nárůst obchodů na konci roku, kdy na trhu vládla pozitivní nálada v souvislosti s očekávaným schválením prvního bitcoinového fondu ETF. Zkratka ETF označuje fond obchodovaný na burze. O schválení takového bitcoinového fondu se nyní snaží hned několik společností v USA.

Padne nový rekord?

„Po nevýrazné první polovině roku se celý krypto trh začal zvedat a nyní má slušně našlápnuto, aby překonal všechny dosavadní rekordy. Cena bitcoinu se letos podle našich odhadů může vyšplhat až ke 100 000 USD (2,26 milionu Kč),“ uvedl ředitel Bit.plus Martin Stránský.

V loňském roce startovala nejznámější kryptoměna na světě na 380 890 Kč. Výrazný růst byl pak patrný koncem uplynulého roku, kdy se hodnota zkraje prosince postupně vyšplhala až na 1 011 205 Kč, což byl nejvyšší kurz za celý loňský rok. Následně však přišlo ochlazení trhu, bitcoin oslabil o desítky tisíc korun.

Bitcoin má opět milionovou hodnotu

Internet a PC

Zkraje letošního roku se kurz opět vrátil nad pomyslnou hranici jednoho milionu korun. Absolutní rekord si bitcoin připsal v listopadu 2021, kdy se nabízel za 1 427 350 Kč.

„Kryptoměnám se vloni dařilo hlavně díky tomu, že investoři už vidí rozdíl mezi samotnými kryptoměnami a často pochybnými společnostmi operujícími v kryptoměnovém světě. Jako příklad můžeme uvést firmu Binance, která v loňském roce čelila obviněním z řady podvodů. Samotné kryptoměny už si ale žijí vlastním životem,“ uvedl analytik Portu Lukáš Raška.

Cenové nůžky se rozevřely

Další z kryptoměn, ethereum, má za sebou podle ředitele společnosti 2bminer Jakuba Hlavenky první testovací rok na novém systému proof of stake (prokázání vlastnictví). O něm se tvrdilo, že je energeticky efektivnější a mnohem lepší. „Jak se ale ukázalo, tak ani tato změna cenu ethera nepodpořila. Cenové nůžky mezi ním a bitcoinem se tak ještě více rozevřely. A to nevěstí dobrou budoucnost pro ethereum jako takové,“ podotkl.

Na začátku loňského roku kurz druhé nejznámější kryptoměny činil 27 010 Kč, na vrcholu bylo ethereum předloni v listopadu, kdy se obchodovalo za 104 970 Kč. Letošní rok odstartovala tato kryptoměna kurzem 50 795 Kč.

Na konci roku nejvíce pozornosti upoutala solana, o které se už delší dobu mluví jako o významném konkurentovi etherea, největšího tzv. chytrého blockchainu. Nejenže se její cena podle portfolio manažera Wood Blockchain Tomáše Kacerovského za minulý rok bezmála zdesetinásobila, ale během posledního měsíce překonala tržní kapitalizaci velikostí významné kryptoměny ripple. Nyní je tak pátou největší kryptoměnou.

Z pohledu těžařů kryptoměn byla celý rok těžba bitcoinu podle Hlavenky spíše v útlumu. Více se během roku dařilo zařízením na těžbu altcoinů, například stroj L7 dokázal držet průměrnou návratnost investice rok a půl. Ke konci loňského roku v souvislosti s očekávaným ETF začala ale efektivita strojů na těžbu kryptoměn růst. Takže se opět vrací velmi atraktivní profitabilita i strojům na těžbu bitcoinu.

Lukačovič: Bitcoin nese rysy pyramidové hry

Internet a PC

Reklama

Související články

Bitcoin pokořil milionovou hranici

Teprve v pondělí pokořil bitcoin 900tisícovou hranici, naposledy byl kurz takto vysoko vloni v březnu. O dva dny později je ale hodnota o dalších 100 tisíc...

Výběr článků

Načítám